Fińska Dziewica, czyli o kształcie Finlandii

Finlandia jest wymarzonym kierunkiem podróży dla poszukiwaczy przygód, zwolenników skandynawskiego minimalizmu czy miłośników nieokiełznanej przyrody. To jeden z mniej poznanych krajów Europy, więc tym bardziej stanowi wyjątkowy cel podróży. Finlandia powstała po odłączeniu od Rosji w roku 1917 i jest jednym z najbardziej wysuniętych na północ państw europejskich. Ze względu na ukształtowanie terenu państwo to jest wyjątkowym miejscem nazywanym Krainą Tysiąca Jezior. Pokrywające 1/3 obszaru Finlandii jeziora, kaskady, kanały, katarakty oraz wodospady i zatoczki, w niektórych miejscach poprzecinane lasami, tworzą jej niepowtarzalny krajobraz. Z drugiej strony spora część terenów państwa fińskiego leży poza kołem podbiegunowym, które dla turystów często stanowi główny cel podróży.

Fińska Dziewica

Finlandia, oprócz malowniczego położenia, może nas jeszcze zaintrygować swoim kształtem, na którego wygląd decydujący wpływ wywarło ostatnie zlodowacenie. Swoim kształtem Kraina Tysiąca Jezior przypomina kobietę z podniesionym ramieniem – Fińską Dziewicę. To personifikacja narodowa Finów, ściśle wiążąca się z wyglądem państwa na mapie, przypominającym właśnie kobietę z podniesioną ręką. Porównanie kraju do Fińskiej Dziewicy jest na tyle bliskie dla Finów, że często określają oni swoja ojczyznę nazwą „Suomi-neito”. W roku 1917, w wyniku wojny radziecko-fińskiej, Finlandia straciła część ze swoich wschodnich terenów na rzecz Związku Radzieckiego. W związku z tym w Finlandii mówi się, że Dziewica straciła swoje prawe ramię, jak i część spódnicy, i pozostała kobietą z podniesionym prawym ramieniem.

Kraina Tysiąca Jezior

Finlandia położona pośrodku dzikiej północy, której kształt wybrzeża tworzą morskie wody oraz liczne wyspy i zatoki, przyciąga rzesze podróżników spragnionych przygód pośród dzikich jezior czy wypraw za Koło Podbiegunowe. Turyści w przeważającej mierze odwiedzają Finlandię dla jej wspaniałej, jeszcze nie skażonej przez wpływy człowieka, przyrody. Na terenie fińskiego państwa znajdują się tysiące jezior i wysp, które przyciągają odwiedzających w rejony Pojezierza Fińskiego czy Pogórza Środkowofińskiego. Atrakcyjnym regionem jest również śnieżna Laponia z wioską Mikołaja czy wyspa Kalio z Doliną Muminków. W te miejsca chętnie i licznie zaglądają rodziny z dziećmi, chcące spotkać bohaterów ze swoich dziecięcych marzeń. Fińska Dziewica chętnie odkrywa przed podróżnikami swoje dzikie zakątki i ciągle pozostaje jeszcze nie do końca poznana.