Największe atrakcje Jutlandii

Dania to niewielkie państwo, którego większą część stanowi Półwysep Jutlandzki. Administracyjnie został on podzielony na trzy obszary: Jutlandię Północną, Jutlandię Środkową oraz Danię Południową. Północna część jest oblewana morzami: Bałtyckim i Północnym, co stanowi o jej surowym, ale i malowniczym krajobrazie. Jutlandia Środkowa przyciąga miłośników piaszczystych plaż otoczonych fiordami. Natomiast Dania Południowa to płaskie żuławy na północy regionu i malownicze fiordy w części południowej. Półwysep Jutlandzki przyciąga nie tylko niezwykłymi krajobrazami, ale i perełkami turystycznymi, które warto zobaczyć.

Skarby Jutlandii

W północnej części Jutlandii, tam, gdzie spotykają się wody dwóch mórz, znajduje się Przylądek Skagen i to właśnie tutaj położona jest jedna z najpiękniejszych europejskich plaż. W tej części Jutlandii warto też odwiedzić latarnie morską Rubjerg Knude, która systematycznie zasypywana przez piasek, wkrótce zniknie z powierzchni ziemi. W międzyczasie, chcąc dowiedzieć się czegoś więcej o kraju, który odwiedzamy, zajrzyjmy do Muzeum Miasta Skagen, gdzie zobaczymy i usłyszymy o historii średniowiecznej Danii. Młodsi podróżnicy zaś powinni zawitać do Bamsemuseum – muzeum, w którym będą mogli podziwiać ogromną kolekcję pluszowych misiów. W tym regionie Danii znajdują się również najciekawsze duńskie miasta. Na szczególną uwagę zasługuje Arhus, drugie największe miasto i stolica Jutlandii. Jego najciekawszym miejscem jest Den Gamle By, czyli Stare Miasto, gdzie znajduje się skansen z historycznymi budynkami, XIX-wiecznym budynkiem poczty i mieszczanami naśladującymi postacie z epoki. Środkowa część Jutlandii to znany na całym świecie park rozrywki Legoland, w którym znajdzie coś dla siebie każdy podróżnik: i mały, i duży. Liczne atrakcje i czas spędzony z rodziną na pewno pozostaną na długo w pamięci odwiedzających królestwo klocków lego. Dla uspokojenia emocji na kolejny punkt naszej jutlandzkiej wyprawy możemy obrać najstarsze miasto w Danii – Ribe. Jego urokliwe, wąskie uliczki i malownicze domki sprawią, że czas będzie płynął wolniej i chętnie sięgniemy po aparaty fotograficzne, by uwiecznić te momenty.

Lista atrakcji Jutlandii jest długa i można by bez końca wymieniać miejsca, którym warto poświęcić więcej uwagi. Dla osób spragnionych widoków malowniczych krajobrazów, lubiących spacery urokliwymi uliczkami miasteczek, ale i szaleństwa na kolejkach Legolandu, Jutlandia będzie doskonałym miejscem na zorganizowanie weekendowej lub dłuższej wakacyjnej wyprawy.