Wycieczka na Grenlandię – dlaczego warto spróbować?

Grenlandia to miejsce wyjątkowe. Jest to największa wyspa na świecie, której ponad ¾ powierzchni jest pokryte przez lądolód. Zamieszkują ją Inuici, znani inaczej jako Eskimosi, co dla samych mieszkańców wyspy jest dość obraźliwym wyrażeniem, znaczącym dosłownie „zjadacze surowego mięsa”. Podróżników decydujących się wybrać na Grenlandię przyciąga piękna natura, wyjątkowość miejsca i chęć sprawdzenia samego siebie.

Pomnik stawiany naturze

Grenlandia to lód w każdej możliwej odsłonie. Monumentalnie zaśnieżone góry stanowią główne tło dla typowego krajobrazu. Pofałdowane kotliny i zbocza pięknie skrzą się w słońcu. Niewielkie sople lodu zwisają z charakterystycznych kolorowych chatek tuż nad brzegiem wody – całą arktyczną przyrodę cechuje surowe piękno. W takim miejscu nietrudno jest wierzyć w sagi o heroicznych wyczynach Wikingów. Jednak niesamowite widoki często można podziwiać jedynie z lotu ptaka. Latanie śmigłowcem jest bowiem jednym ze sposobów na poruszanie się między poszczególnymi osadami. Inne alternatywy to skuter śnieżny albo najbardziej tradycyjna forma transportu – psi zaprzęg. Turyści mogą obserwować niespotykaną nigdzie indziej faunę Grenlandii, w tym chociażby walenie. Po lądzie natomiast wędrują piżmowoły arktyczne, liczne gatunki fok, morsy i gronostaje.

Różnorodność terenów

Choć na całym obszarze Grenlandii króluje dziewicza przyroda, to poszczególne tereny wyspy znacznie się od siebie różnią. W zasadzie im dalej na północ, tym bardziej mieszkańcy wyspy żyją w sposób przypominający dawne dzieje. Południe Grenlandii to jej najcieplejsza część, której dość przyjazny klimat stwarza turystom dobre warunki do eksploatacji terenu. To tutaj znajdziemy główne pozostałości po Wikingach, odwiedzimy wyspę z gorącymi źródłami oraz mamy możliwość udziału we wspinaczce górskiej nad fiordami. Zachodnia Grenlandia to jeszcze więcej lodu, a w zasadzie widoki ogromnych brył wynurzających się i górujących nad morskimi taflami. To tam rozwijała się jedna z największych eskimoskich osad łowieckich. Do najbardziej nieodkrytej i nieznanej ludziom części wyspy należą wschód oraz północ, których mieszkańcy dalej żyją z łowiectwa.

Test charakteru

Grenlandia nie jest miejscem dla niedoświadczonego turysty. Wycieczka w te okolice wymaga determinacji, nieustraszoności i dobrej organizacji. Jednak wszyscy, którzy zdecydowali się na ten dość wariacki krok, mówią jedno: po prostu warto.