Duńska Riwiera – co na niej zobaczymy?

Dania jest najmniejszym spośród krajów nordyckich. Ważnym źródłem dochodów Danii jest turystyka. Takiej sytuacji sprzyja z pewnością klimat – umiarkowany ciepły typu morskiego, z krótkimi i łagodnymi zimami oraz niezbyt upalnym latem. To doskonałe warunki do podziwiania malowniczych, duńskich krajobrazów z plażami i klifami, zwiedzania interesujących miast i zabytków oraz zabawy z parkach rozrywki – słynnym Legoland Billund, Ogrodach Tivoli oraz największym północnoeuropejskim oceanarium Den Bla Planet. Ciekawym sposobem na spędzenie czasu i lepsze poznanie pięknej Danii jest wycieczka szlakiem zabytkowych pałaców i zamków na tamtejszym wybrzeżu.

Ze względu na swoją urodę i malowniczość, wybrzeże Danii nad cieśniną Sund, obejmujące obszar między Kopenhagą i Helsingør, jest nazywane „duńską riwierą”. Piękne krajobrazy, interesujące budowle i ciekawe miejsca sprawiają, że wielu turystów chętnie odwiedza duńską riwierę.

We wcześniejszych latach na wybrzeżu Danii znajdowały się przede wszystkim osady rybackie. Współcześnie ich miejsce zajęły bogate rezydencje, które można podziwiać podróżując wzdłuż wybrzeża Strandvey, czyli Drogą Plażową.

Atrakcje Duńskiej Riwiery

W Fredensborg położonym nad jeziorem Esrum Sjo znajduje się wybudowany w XVIII wieku pałac Fredensborg Slot. Obecnie pałac pełni rolę rezydencji królewskiej. Dla zwiedzających dostępny jest tylko w lipcu, ponieważ w tym czasie królowa Małgorzata II przebywa w swojej letniej rezydencji. Wnętrze pałacu to nie jedyna atrakcja – godne uwagi są dostępne przez cały rok ogrody z rzeźbami z piaskowca, dużą atrakcją jest także zmiana warty Gwardii Królewskiej, która strzeże wejście do pałacu. W okolicy znajduje się też renesansowy zamek Frederiksborg Slot z gotyckimi wieżami i iglicami. Wewnątrz zamku działa muzeum, w którym można poznać historię Danii, zobaczyć można również kościół, w którym przez kilka wieków odbywały się koronacje duńskich władców. Na zewnątrz zamku można podziwiać wspaniałe ogrody.

W niewielkim Rungsted znajduje się kolejne interesujące muzeum, poświęcone Karen Blixen, czyli najsłynniejszej duńskiej pisarce, autorki powieści „Pożegnanie z Afryką”. Muzeum mieści się w rodzinnym domu pisarki. Z kolei w Humblebak turyści zwiedzają kolejne duńskie muzeum. Tym razem jest to Luisana czyli najlepiej znane duńskie muzeum sztuki współczesnej.

Helsingør jest niewielkim miasteczkiem, słynnym z zamku Kronborg. Zamek znajduje się na światowej liście dziedzictwa kultury UNESCO i jest kojarzony przede wszystkim ze słynnym dramatem Szekspira „Hamlet” – to właśnie Kronborg miał być pierwowzorem Elsynoru. W jego wnętrzu turyści mogą zobaczyć bogate komnaty, kaplicę królewską oraz kolejne muzeum – tym razem Muzeum Żeglugi i Handlu, czyli największe muzeum marynistyczne Danii.