Lodowce Islandii – które warto zobaczyć?

Islandia słynie z lodowców. Aż ponad 10% powierzchni tego kraju zajmuje wieczny lód. Takiej sytuacji sprzyja klimat – niskie temperatury, duże ilości śniegu oraz niewielka ilość słońca. Lodowce powstają w miejscach, w których rzeźba terenu pozwala na zaleganie śniegu, który nigdy nie znika całkowicie. Na śnieg wpływa temperatura, poziom wilgotność oraz ciśnienie, które prowadzą z czasem do jego krystalizacji. Śnieg zmienia się więc w tak zwany firn, który następnie przekształca się w lód firnowy oraz lodowcowy. Miejsce, w którym gromadzi się śnieg, a potem powstają firn i lód lodowcowy, to pole firnowe. Kiedy lód osiągnie grubość kilkunastu, czasem kilkudziesięciu metrów, lodowiec może zacząć „płynąć” – mówimy wtedy o ruchu lodowca. Lodowce działają na powierzchnię, prowadzą do zmian rzeźby Ziemi.

Lodowce Islandii

Lodowce możemy podzielić na różne rodzaje. Na Islandii możemy obserwować bardzo dużą ich różnorodność. Na przykład lodowiec Breiðamerkurjökull, położony na południu Vatnajökull, lub lodowiec Sólheimajökull w okolicy Mýrdalsjökull, to formy położone poniżej poziomu morza, w subpolodowcowych dolinach. W Islandii możemy obserwować także na przykład lodowce piedmontowe, które łączą w sobie cechy lodowca górskiego oraz lądolodu, tak jak lodowiec Múlajökull u wylotu Hofsjökull, który powstał na przedpolu masywu górskiego z połączenia jęzorów lodowych.

Warte uwagi są też kotły lodowcowe, czyli tak zwane cyrki, które mają formę misy depresyjnej. Znaleźć je można w okolicy gór lub na stoku, zazwyczaj powyżej granicy wiecznego śniegu. Tego rodzaju lodowcem jest Kambsjökull, zlokalizowany w górach Flateyjardalsskagi. Kolejną ciekawą formą są lodospady, na przykład Gígjökull. Islandczycy mówią o nim także Falljökull, co oznacza spadający lód.

Jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów lodowców jest Langjökull, z pięknymi, lodowcowymi tunelami. W ten sposób możemy poznać wnętrze lodowca. Tunel ma prawie pół kilometra długości. To jedyna tego rodzaju atrakcja na świecie. Lodowiec znajduje się na terenie powstałym w efekcie działań wulkanicznych, dlatego pod powierzchnią Langjökull umiejscowione są systemy wulkaniczne. Na wschodnim krańcu lodowca leży region Hveravellir znany z ciepłych wód.

Wiele interesujących miejsc znajduje się w Parku Narodowym Skaftafell, w których razem z przewodnikiem można wybrać się na długą wyprawę szlakiem lodowców. Sam Park jest położony na skraju największego lodowca nie tylko w Islandii, ale również na świecie – Vatnajökull.

Dlatego wszystkich chętnych, którzy chcieliby poznać bliżej islandzkie lodowce, zapraszamy na wycieczkę do Islandii.