Helsinki – co warto zobaczyć?

Malownicza stolica Finlandii – Helsinki – jest jednym z tych skandynawskich miast, którego nie sposób ominąć. Prawdziwie zielone miasto zaskakuje przyjaznym klimatem nowoczesnego portu – pamiętajmy, że aż z trzech stron stolica Finlandii jest otoczona wodami Bałtyku. Co ciekawe, na sąsiednie wyspy kursują tramwaje wodne, które dla przyjezdnych są jedną z pierwszych atrakcji.

Co zwiedzić w Helsinkach?

W centralnym miejscu Helsinek znajduje się Plac Senacki wraz ze słynną Katedrą Helsińską i wzniesionym w 1896 roku pomnikiem cara Aleksandra II. Zaskoczeniem dla turystów jest sama katedra luterańska, która przykuwa uwagę monumentalnymi schodami, surowym wnętrzem i kawiarnią w krypcie świątyni. Dookoła placu znajdują się klasycystyczne budynki, które są aktualną siedzibą premiera Finlandii, a także Uniwersytetu Helsińskiego.

Świątynie

Niedaleko Placu Senackiego, na wzgórzu znajduje się największa prawosławna katedra w Europie Zachodniej. Pochodzi ona z XIX wieku i jest wykonana w stylu biznatyjsko-słowiańskim. Zachwycający ikonostas oraz 13 złoconych kopuł sprawiają, że jest to z pewnością miejsce, które warto odwiedzić. Z kolei Temppaliaukio, kolejna niezwykła świątynia, znajduje się w dzielnicy Toolo. Jest to niezwykły kościół luterański, którego konstrukcja została wbudowana w skałę.

Kauppatori

Plac targowy Kauppatorii to miejsce, w którym tętni prawdziwe, helsińskie życie. Jest jedną z najbardziej reprezentacyjnych części stolicy, szczególnie że to właśnie tutaj odbywają się liczne święta kulinarne.

Muzea

Jedno z najlepszych na świecie muzeów designu znajduje się w dzielnicy Kaartinkaupunki. Wśród zbiorów znajduje się aż 40 tys. rysunków, 75 tys. przedmiotów i 100 tys. fotografii. Z kolei miłośnicy militariów koniecznie powinni zajrzeć do Fińskiego Muzeum Wojskowego, którego zbiory obejmują 200 tys. artefaktów, takich jak mundury, broń, pojazdy, medale. Naturalnie eksponaty poświęcone są Fińskim Siłom Zbrojnym.