Język angielski w Skandynawii

Wybierając się do Skandynawii, wielu turystów zastanawia się, czy znajomość języka angielskiego będzie wystarczającą, by porozumieć się w restauracji, hotelu, na kempingu – słowem, wszędzie tam, gdzie konieczna jest jakakolwiek komunikacja. Uspokajamy – turyści nie muszą się obawiać, że zostaną niezrozumiani. Skandynawowie bardzo dobrze władają językiem angielskim, co więcej, uczą się go od najmłodszych lat i jest on dla nich całkiem naturalnym językiem.

W Skandynawii po angielsku

Doskonała znajomość języka angielskiego w krajach skandynawskich nie powinna dziwić. Języki skandynawskie, jak i język angielski wywodzą się z tej samej rodziny – języków germańskich. To sprawia, że w bliskim porównaniu szwedzkiego i angielskiego znajduje się ponad 1500 słów wspólnych, a te stanowią już doskonałą podstawę do dalszej nauki. Co więcej, należy zauważyć, że język angielski zawiera wiele zapożyczeń z norweskiego, a konstrukcja zdań pomiędzy tymi dwoma jest praktycznie identyczna.

Turystów nie powinien też dziwić fakt, że tamtejsza telewizja nie tłumaczy filmów i audycji anglojęzycznych – w wyjątkowych przypadkach jest to wyłącznie za pomocą napisów, bez dubbingu. Fenomen tak dobrej znajomości angielskiego bierze się także z częstych podróży Skandynawów, którzy plasują się w pierwszej piątce światowych globtroterów.

W krajach skandynawskich bez najmniejszego trudu turyści mogą porozumieć się w języku angielskim i co istotne nie tylko w miejscach często uczęszczanych. Chociaż nie jest to język urzędowy, to w rzeczywistości jest wpisany w tamtejszą kulturę.