Co warto zobaczyć w Sztokholmie?

Sztokholm – stolica Szwecji, nazywana miastem tysiąca wysp, to niezwykłe, otoczone wodami Bałtyku miejsce, w którym królują urokliwe, brukowe uliczki, wspaniałe pałace, zapierające dech w piersiach rezydencje i fantastyczne muzea.

Miasto na wodzie

W tym nieprawdopodobnym mieście rzeczywiście można się zakochać, szczególnie jeśli odwiedzi się platformę widokową umiejscowioną na szczycie wieży telewizyjnej, na wysokości 155 metrów. To właśnie z niej widzom ukazuje się przepiękna panorama Sztokholmu, w której błękit wód, czerwona dachówka Starówki i nowoczesna architektura tworzą niezapomniany obraz.

Co warto zobaczyć w Sztokholmie?

Ratusz – Stadhuser – jest jednym z tych miejsc, które idealnie wpisuje się w pejzaż miasta. Na wieży ratuszowej, mierzącej 150 metrów, umieszczone zostały trzy korony – Tre Kronor symbolizujące Sztokholm oraz Szwecję.

Z kolei Stortorget jest głównym placem Starego Miasta – idealnym miejscem do rozpoczęcia swojej podróży, którą najlepiej odbyć na wypożyczonym w porcie rowerze. Jedna z wąskich uliczek prowadzi do Storkyrkan – katedry, która jest jednocześnie najstarszą budowlą stolicy.

Niezwykłym miejscem jest pałac Drottningholm, który nazywany jest szwedzkim Wersalem. Istotnie, otacza go piękny ogród, a w jego okolicy znajduje się zabytkowy teatr. Znacząca część pałacu jest udostępniana turystom, w częściach zamkniętych dla zwiedzających mieszka szwedzka rodzina królewska.

Kolejnym miejscem, którego nie można przeoczyć jest Kungliga Slottet, budynek wzniesiony na miejscu twierdzy Tre Kronor, która spłonęła w 1697 roku. Obecnie znajduje się tam Pałac Królewski otwarty dla zwiedzających. Szwedzką historię przybliża z kolei Muzeum Historyczne, zaliczane do jednych z najbardziej intrygujących miejsc stolicy, a także Muzeum Galeonu Vasa, w którym prezentowany jest jedne z największych okrętów wojennych z XVII wieku.