Jaki jest klimat w Skandynawii?

Położona na północy Europy Skandynawia kojarzy się nam z nieustającym zimnem i reniferami. Ten region obejmuje trzy królestwa: Danii, Norwegii oraz Szwecji, ale mianem państw skandynawskich określa się także Finlandię oraz Islandię – kraje nordyckie. Czy rzeczywiście klimat skandynawski jest niezmiennie mroźny, a tamtejsze lato można przyrównać do pierwszych dni polskiej wiosny?

Skandynawski klimat

Mylne jest twierdzenie, że w tamtejszych regionach zima praktycznie nie ustaje. Klimat Skandynawii jest surowy, ale w zależności od lokalizacji warunki pogodowe mogą być zgoła różne. Zakres temperatur o tej samej porze roku jest bardzo szeroki. Pamiętajmy, że duńska pogoda jest ściśle związana z klimatem morskim. W górskich terenach Szwecji oraz Norwegii znajdziemy tereny charakterystyczne tundrowe, bardzo podobne do klimatu alpejskiego, natomiast w środkowej części Skandynawii panuje klimat kontynentalny o większej wilgotności, który przechodzi w klimat podbiegunowy w częściach północnych.

Uroki klimatu Skandynawii

Różnorodność klimatyczna sprawia, że Skandynawia zaskakuje turystów dziewiczą przyrodą. Co ciekawe, lato nie należy bynajmniej do mroźnych – temperatura bez problemu osiąga 25 stopni Celsjusza. Skandynawskie zimy rzeczywiście są bardzo mroźne, ale mają swój osobliwy urok przyciągający rzesze amatorów narciarstwa.