Stereotypy o Szwedach

Każdy naród, chcąc nie chcąc, wyrabia sobie opinię na swój temat wśród przedstawicieli innych nacji. Czasami tego rodzaju uogólnione poglądy przeradzają się w stereotypy. Stereotypy mogą powiedzieć coś o charakterystyce danego narodu, ale mogą być też przestarzałe lub w ogóle nie pokrywać się z rzeczywistością. A jak jest w przypadku narodu szwedzkiego?

Z jakimi stereotypami na temat Szwedów można się spotkać?

Jedna z najczęściej powtarzanych opinii na temat mieszkańców Szwecji dotyczy tamtejszej kuchni. Zazwyczaj kojarzona jest z częstym spożywaniem ryb – zwłaszcza śledzi. Uważa się, że każdy Szwed je Surströmming, czyli te w wersji kiszonej. O ile większość Szwedów rzeczywiście konsumuje tę (pachnącą intensywnie!), potrawę  to jednak pojawia się ona na szwedzkich stołach przeważnie jedynie odświętnie. Szwedzka kuchnia utożsamiana jest także z klopsami, które często goszczą w jadłospisach mieszkańców, ale nie częściej niż na przykład hamburgery. To, co faktycznie zjada się w Szwecji niemal każdego dnia, to łosoś. A co z napojami? Szwedzi przepadają za kawą i za zwyczajem zwanym fika (picie kawy i zagryzanie jej korzennymi ciastkami i cynamonowymi bułeczkami).

W Volvo i z Abbą w tle

Jednak stereotypy nie kończą się jedynie na kuchni. Wiele osób uważa, że typowy Szwed, oprócz tego, że jest miłośnikiem kiszonych śledzi, jeździ Volvo i słucha Abby. W przypadku słynnego zespołu można uznać, że rzeczywiście, wśród Szwedów pozostał do niego pewien sentyment. Natomiast jeśli chodzi o motoryzację, to Volvo nie ma już szwedzkiego właściciela, a szeroki wybór dostępnych na rynku samochodowym, pojazdów sprawił, że mieszkańcy tamtego terenu zaczęli wybierać bardzo różne marki i nie ograniczają się do jednej.

Wysokie podatki

Szwecja kojarzy się także jako kraj wysokich podatków, a obywatele tego kraju postrzegani są jako wyjątkowo pozytywnie nastawieni do ich płacenia. Znajduje to odzwierciedlenie w rzeczywistości – na ogół Szwedzi są zadowoleni z systemu, jaki panuje w ich państwie, ponieważ mają świadomość, że wyższe podatki przekładają się na lepsze usługi i świadczenia. Inne stereotypy dotyczą zachowania i usposobienia Szwedów – można o nich usłyszeć, że wolą unikać konfliktów oraz że nie lubią okazywać emocji. Czy to prawda?

Czy warto polegać na stereotypach?

Powstawanie stereotypów jest nieuniknioną częścią poznawania świata przez człowieka. Mogą one stanowić pewne wskazówki podczas doświadczania czegoś po raz pierwszy, z pewnością jednak nie warto na nich poprzestawać. Siła tkwi w szczegółach, a te najlepiej poznawać ze sprawdzonymi przewodnikami.