Atrakcje Sztokholmu

Sztokholm, stolica Szwecji i jedno z najważniejszych miast Skandynawii, to miejsce słynące z niezliczonej wręcz liczby atrakcji. Weekendowy wyjazd może się więc okazać zbyt krótki, jeśli pragniemy zobaczyć wszystkie interesujące obiekty. Stąd też, turystyczną przygodę po Sztokholmie warto rozpocząć od tych najważniejszych – według licznych rankingów – zakątków.
Obowiązkowym punktem zwiedzania miasta niewątpliwie jest Pałac Królewski – Sveriges Kungahus – będący rezydencją rodziny królewskiej, a także jednym z największych europejskich obiektów tego typu. W dalszej kolejności warto udać się na Stare Miasto, które jest położone w samym centrum i w dodatku na wyspach. Tutejszy średniowieczny klimat z pewnością zauroczy każdego, zwłaszcza, że mnóstwo tu wąskich, romantycznych uliczek, a także przytulnych knajpek i kawiarenek. Dalej można się udać w kierunku Muzeum Vasa, miejsca w całości poświęconego wyjątkowemu żaglowcowi, który choć pochodzi sprzed wielu wieków, to jednak zachował się do dzisiaj. W Vasa można dokładnie zapoznać się z jego burzliwą historią.
Na turystyczną uwagę zasługuje także tutejsza katedra, często określana mianem Kościoła św. Mikołaja. To właśnie tutaj odbywają się największe uroczystości religijne i państwowe, co sprawia, że jest to dla Szwedów miejsce szczególnie ważne.
Warto pamiętać również o Ratuszu – miejscu, w którym 10-go grudnia każdego roku odbywa się uroczysty bankiet i bal noblowski. Do zwiedzania udostępnione są m.in. sale Złota i Błękitna. Jest to niewątpliwie atrakcja, jakiej nie należy ominąć będąc w Sztokholmie.