Dania – ojczyzna klocków LEGO

Nie ma domu, w którym dzieci nie wiedzą, co to klocki Lego. Nie ma chyba dzieci, które choć raz nie bawiły się klockami Lego albo o takiej zabawie marzą, pisząc listy do św. Mikołaja. Chłopcy marzą o kolejnych zestawach z serii Ninjago czy Star Wars, dziewczynki budują i utożsamiają się z księżniczkami Disneya. W klockach Lego każdy znajdzie coś dla siebie: począwszy od najmłodszych, którzy budując wielobarwne zestawy, jednocześnie uczą się i rozwijają na najstarszych kończąc, którzy tworzą skomplikowane budowle w zestawach Modular Buildings czy Technik. Z klocków Lego każdy może zbudować swój wymarzony świat.

Najsłynniejsze klocki świata

Ojczyzną najsłynniejszych na całym świecie klocków jest Dania. To tutaj, w miejscowości Billund, 12 października 1932 roku Ole Kirk Christiansen założył przedsiębiorstwo zabawkarskie. Początkowo zajmowało się ono produkcją różnych drewnianych zabawek, by w roku 1934, pod wpływem wizyty założyciela na angielskim zamku, zmienić swoją nazwę na LEGO i zacząć produkować klocki, z których dzieci mogłyby budować m.in. zamki. W roku 1947 w fabryce zaczęto robić odlewy z tworzyw sztucznych i uruchomiono sprzedaż prototypowych zabawek plastikowych. Początek produkcji najsłynniejszych klocków świata nastąpił w 1949 roku, a po ulepszeniu ich konstrukcji w roku 1958 zostały opatentowane i zaczęły podbijać europejskie rynki. Od tego czasu asortyment produkowanych zabawek wciąż się powiększa, a kolejne serie są udoskonalane i dostosowywane do potrzeb odbiorców w różnym wieku.

Legoland – najsłynniejszy europejski park rozrywki

Dekadę później, w roku 1968 w Billund powstaje Legoland – park rozrywki, który dziś jest najstarszym i największym Legolandem na świecie. Rokrocznie przyciąga około 2 mln turystów i stanowi największą po Kopenhadze atrakcję turystyczną Danii. Na terenie Legolandu wszystko jest z klocków Lego i pewno dlatego znajduje się ich tam aż 65 mln!

Park podzielony jest na kilka stref tematycznych. I tak znajdziemy tutaj miniaturowy świat z najsłynniejszymi miastami i budynkami zbudowanymi z milionów klocków. Przy okazji możemy pojeździć na kolejkach, karuzelach czy rollercoasterach. Kolejną atrakcją może być Dom bardzo nawiedzony i spotkanie z duchami czy wizyta w akwarium lub kinie 3D. Nudzić się tutaj nie będą amatorzy podniebnych szaleństw czy rejsów statkiem pirackim. Bez względu na wiek każdy odnajdzie tu coś dla siebie, dlatego Legoland cieszy się tak dużą popularnością wśród całych rodzin.

A pomyśleć, że wszystko zaczęło się od drewnianych zabawek…