Gdzie leży Dolina Muminków?

Wielu z nas, oglądając w dzieciństwie bajkę o Muminkach zastanawiało się, czy to magiczne miejsce istnieje naprawdę i czy można tam spotkać w rzeczywistości postaci z bajki o sympatycznych stworzonkach. Jak się okazuje, taka kraina istnieje i jest w zasięgu naszej ręki. Wystarczy wybrać się do Finlandii, gdzie miłośnicy dzieła Tove Jansson stworzyli miejsce będące odzwierciedleniem zaczarowanej krainy.

Dolina Muminków powstała w 1993 roku w Naantali, miasteczku niedaleko byłej stolicy Finlandii – Turku, na małej wysepce Kailo i otrzymała wdzięczną nazwę Muumimaailma. To właśnie tam dokładnie odtworzono miejsca i postaci, które pojawiają się w bajce Jansson. Jeśli planujemy podróż w to miejsce, musimy pamiętać, że Dolina i jej mieszkańcy ożywają tylko dwa razy w roku i wtedy możemy się tu spodziewać największych atrakcji. Wizyta w parku rozrywki rozpoczyna się od otrzymania muminkowej gazety. Kolejnym punktem wyprawy może być pobyt w muminkowym amfiteatrze, gdzie na scenie zobaczymy nasze ulubione bajkowe postaci. Jednak największą atrakcją, jaka na nas czeka w Muminkowej Dolinie, jest niebieski dom Muminków, gdzie możemy wejść i zajrzeć w każdy interesujący nas zakątek. Przywołując kadry z bajki, możemy przenieść się na chwilę w magiczny świat puchatych stworzonek i zajrzeć do kuchni mamy Muminka, odwiedzić gabinet Taty, a wreszcie pokój samego głównego bohatera, gdzie możemy pobawić się jego zabawkami i obejrzeć kolekcję kamieni i muszelek. Kiedy niebieski dom zaspokoi już naszą ciekawość, możemy pospacerować ulicami parku i spotkać ulubione bajkowe postaci: wiecznie paplającą Małą Mi, Włóczykija przygrywającego na harmonijce czy Mamę Muminka, do której aż chce się przytulić. Małe trolle zapewnią nam atrakcji na cały dzień i pozwolą choć na chwilę przenieść się w świat dziecięcych wyobraźni i marzeń.

Poza sezonem Dolina Muminków odpoczywa, a bajkowe postaci pogrążone są we śnie. Możemy wtedy przespacerować się po wyspie, pooglądać z zewnątrz największe atrakcje, poczuć ducha muminkowej wioski. W samym Naantali spotkamy jeszcze inne ciekawe miejsca: stare miasto z charakterystycznymi kolorowymi budynkami czy malowniczy port, którym też warto poświęcić trochę czasu. Muumimaailma to miejsce, które odwiedzają całe rodziny. Rokrocznie swoje marzenia z dzieciństwa spełnia i odwiedza Dolinę Muminków ok. 230 tysięcy turystów. Wracając, mają w walizkach pamiątki ze spotkania z puchatymi trollami i wspomnienia, w których Dolina Muminków istnieje naprawdę i ma się całkiem dobrze.