Największe atrakcje Wysp Owczych

Wyspy Owcze stanowią archipelag znajdujący się pomiędzy Wielką Brytanią, Islandią i Norwegią. Jest to terytorium przynależne Danii, z własnym rządem i polityką zagraniczną. Ilość mieszkańców Wysp Owczych wynosi prawie 50 tysięcy ludzi i ponad 70 tysięcy owiec. Głównym miastem i stolicą jest Thorshavn.

Odkrycia przyrodnicze

Krajobrazy na wyspie są wyjątkowe, a pierwszym co zwraca uwagę turystów jest dziewicze i czyste otoczenie. Wiele osób porównuje tamtejszą naturę do baśniowej Narni. Niezwykła przyroda jest głównym źródłem rozrywki na Wyspach Owczych. Do atrakcji należą rozliczne szlaki turystyczne prowadzące piechurów na sporych wysokościach. To właśnie tam znajduje się najwyższy w Europie przylądek: Kunoyarnakkur. W miejscowości Vestmanna warto z kolei wybrać się na oglądanie szkierów i klifów, które potrafią mierzyć ponad 500 metrów wysokości. Na wyspie Nolsoy podziwiać można różnorodność ptactwa, w tym maskonury, mewy oraz nurniki. Wartym ujrzenia jest znajdująca się w miejscowości Saksun laguna z trzema głównymi i kilkoma pomniejszymi wodospadami.

Od strony historii i kultury

Z punktu widzenia pozostałości po dawnych mieszkańcach, duże znaczenie posiada miejscowość Kirkjubøur. Chociaż dziś jest to wioska, to w czasach średniowiecznych funkcjonował w niej port nadający miasteczku wysokiej rangi. Wyjątkowa pozostałość to najstarsza, zamieszkiwana dotychczas, chata z drewna, której niektóre elementy pochodzą z XI wieku. Inne ciekawe zabytki to kościół św. Olafa z XII wieku oraz katedra św. Magnusa. Jest to zespół najstarszych budynków sakralnych na Wyspach Owczych. Obecnie największe znaczenie turystyczne posiada stolica oraz jej wyjątkowa starówka: Tinganes. Turyści mogą podziwiać dawne budynki, należące niegdyś do duńskiej korony, pozostałości po browarze, liczne składy towarowe oraz rezydencję mnichów. Warto zajrzeć do każdego z trzech muzeów, których wystawy są ściśle związane z przyrodą Wysp Owczych, sztuką mieszkańców archipelagu, a jedno z nich zostało zaadaptowane jako Dom Nordycki.

W czym wziąć udział?

Wyjazd na Wyspy Owcze śmiało można połączyć z wzięciem udziału w jednym z miejscowych wydarzeń o wyjątkowym klimacie. Mieszkańcy wysp najhuczniej obchodzą dzień świętego Olafa, który przypada na ostatnie dni czerwca. W tym czasie organizowane są wyścigi łodzi, zawody sportowe, festyny, zabawy i wystawy malarskie. Na Wyspach Owczych propaguje się też farerską muzykę i kulturę, poprzez wydarzenia takie jak Noc Kultury, kiedy to przedstawiane są miejscowe tańce, spektakle i muzyka.