Zimna wyspa na morzu ognia – dlaczego Islandia nazywana jest w ten sposób?

Islandia pod każdym względem to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na Ziemi. Ta geologicznie najmłodsza część Europy jest małym krajem, z niewielką liczbą mieszkańców, który wita nas przepięknymi krajobrazami i zjawiskami serwowanymi przez siły natury. To, co przyjdzie zobaczyć nam na wyspie, jest zdecydowanie inne od tego, co znamy z pozostałej części kontynentu. Na pewno pierwszą rzeczą, która najbardziej rzuca się w oczy podczas penetrowania Islandii jest wszechobecna pustka i brak ludzi. To, co zobaczymy podczas zwiedzania: tryskające wodą geotermiczną gejzery, czynne i uśpione wulkany, lodowce, gorące źródła i obszerne pustkowia, sprawia wrażenie, że przez chwilę myślimy, że znaleźliśmy się na końcu świata. Zresztą w czasach średniowiecza wyspę nazywano Ultima Thule, czyli koniec świata…

Wyspa ognia i lodu

Islandia w całej swej oryginalności i niezwykłości nie jest jeszcze do końca odkryta i zadeptana przez turystów. Ale z roku na rok to się zmienia, więc jeśli chcemy poczuć wyjątkowy klimat tego miejsca, nie zwlekajmy ani chwili. Islandia nie bez powodu jest nazywana zimną wyspą na morzu ognia, bo jest to miejsce zderzenia się kontynentów, gdzie od wieków nieustannie rywalizują ze sobą lód i ogień. Te skrajne żywioły, nieustannie się ze sobą stykają, lód miesza się z ogniem. To tutaj możemy zobaczyć gorące wulkany (wiele wciąż jeszcze czynnych), gejzery i gorące źródła termalne, jednocześnie znajdujące się w towarzystwie lodowców, zajmujących aż 11% powierzchni wyspy.

Wulkany i lodowce

Żeby nie być gołosłownym, powędrujmy trochę islandzką mapą gorąca i zimna. To tutaj znajduje się największy lodowiec Europy Vatnajöökull, od którego odrywają się bryły lodu wielkości budynków i dryfują po lagunie, tworząc niepowtarzalny widok. Kolejnym niezwykłym lodowcem jest Snaefellsjokull, którego umiejscowienie jest dosyć niezwykłe, bo na szczycie wulkanu. A skoro o wulkanach mowa, to na pewno warto wspomnieć o Eyjafjallajökull, wulkanie, którego erupcja w 2010 roku zatrzymała ruch lotniczy nad Europą, pokazując, jak wielką potęgą jest islandzka natura.

Islandia jest przepięknym miejscem, pełnym ogromnych kontrastów krajobrazu i surowej przyrody, która bez względu na porę roku intryguje tak samo. To najbardziej czyste i dzikie pustkowie w Europie, którego nieskażona przyroda przyciąga coraz więcej turystów z całego świata, którzy poszukują wytchnienia i niezapomnianych przeżyć. Zapraszamy do odwiedzenia wyspy w towarzystwie Skandynawskiego Biura – http://pmscan.pl/islandia-wycieczki/.