Dlaczego warto odwiedzić Szwedzkie Muzeum Historyczne w Sztokholmie?

Muzeum Historyczne w Sztokholmie jest jednym z największych muzeów w Szwecji – każdego roku odwiedzane jest przez tysiące turystów. W swoich zbiorach ma ponad 10 milionów zabytkowych obiektów, w tym m.in. najcenniejsze znaleziska archeologiczne z epoki Wikingów, setki złotych i srebrnych artefaktów oraz unikalne eksponaty z jednej z najbardziej brutalnych bitew w szwedzkiej historii, czyli bitwy o Gotlandię w 1361 r. Poza stałymi ekspozycjami na terenie muzeum organizowane są również wystawy czasowe, wykłady tematyczne oraz zajęcia dla dzieci i młodzieży. Poniżej subiektywne zestawienie największych atrakcji muzeum.

Złoty Pokój

Najsłynniejszą kolekcją w zbiorach Muzeum jest tzw. Złoty Pokój zaprojektowany przez architekta Leifa Blomberga, w którym zgromadzono łącznie 52 kilogramy złota i 200 kilogramów srebra. Zwiedzający mogą podziwiać m.in. 3 unikatowe złote obroże z epoki żelaza (z tzw. okresu wędrówki ludów przypadającego na 400-550 r.n.e.), srebrne wisiorki z epoki Wikingów czy drogocenne kamienie i inne fantastyczne artefakty pochodzące ze średniowiecznych kaplic.

Kultura Wikingów

Wystawa prezentuje prawdziwą historię Wikingów, którzy – wbrew temu jak się ich dzisiaj przedstawia – nie byli wyłącznie brutalnymi rabusiami, ale również kupcami. Ekspozycja obejmuje broń, ale także tysiące innych przedmiotów przybliżających codzienne życie i wierzenia religijne Wikingów (m.in. rekonstrukcje strojów, biżuterię, znaleziska z grobów zamężnych kobiet i mężczyzn czy dary wotywne).

Historia Szwecji

Multimedialna wystawa, która stanowi przegląd kluczowych wydarzeń w historii Szwecji od XI wieku do czasów współczesnych. Prezentuje ona postaci, które wywarły największy wpływ na losy monarchii oraz podkreśla udział imigrantów i mniejszości narodowych w kształtowaniu kulturowego dziedzictwa tego kraju.

Wystawa 100% walki

Wystawa ta przybliża sylwetki wielu szwedzkich obrońców praw człowieka, którzy podjęli walkę o prawo do życia i miłości na równych warunkach niezależnie od płci, rasy, orientacji seksualnej, wyznania, poglądów politycznych, klasy czy pochodzenia. Wystawa nie zawiera napisów w języku angielskim, ale dla zagranicznych turystów przygotowano audioprzewodnik z pełną treścią.

Na terenie muzeum znajduje się także sklep z pamiątkami oraz restauracja serwująca specjały szwedzkiej kuchni. Szwedzkie Muzeum Historyczne jest otwarte niemal każdego dnia, a wstęp jest bezpłatny.