„Siedem Sióstr” i nie tylko – norweskie wodospady

Wodospady są jednym z bardziej spektakularnych zjawisk, jakie można znaleźć w przyrodzie. Kojarzą się z nieposkromionym żywiołem wody i z nietkniętą ludzką ręką przyrodą. Z racji na swoją widowiskowość są często atrakcją, którą chętnie podziwiają podróżujący z całego świata. Niektóre państwa słyną ze znanych powszechnie wodospadów. Tak jest w przypadku Kanady i wodospadu Niagara czy też wodospadu Wiktorii na afrykańskiej rzece Zambezi. Jednak mieszkańcy Europy nie muszą wybierać się tak daleko, aby doświadczyć piękna wodospadów, ponieważ znajdą je w Skandynawii, a konkretnie w Norwegii.

De Syv Søstrene, czyli Siedem Sióstr

Tak nazywa się wodospad znajdujący się w norweskim fiordzie Geirangerfjorden. Jest to piękna okolica wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Regularnie przyciąga ona wiele osób, które chcą osobiście doświadczyć skandynawskiej natury. Na tym terenie znajdują się także strome góry, które otaczają fiord. Swoją nazwę wodospad zawdzięcza temu, że tworzy go siedem potoków, które sprawiają wrażenie równo ułożonych obok siebie postaci kobiecych. Nazwa ma swoje uzasadnienie także w legendzie. Według jednej z nich pewien człowiek, zauroczony pięknem wodospadu, poprosił o rękę każdą z „sióstr”, ale wszystkie mu odmówiły. W rezultacie zasmucony człowiek zaczął pić, a „siostry” zostały pannami na zawsze. Wodospad w najwyższym punkcie sięga 250 metrów. Nie jest wcale jedynym norweskim wodospadem. Norwegia kryje w sobie wiele miejsc, które można podziwiać. Fiordy słyną z malowniczych tras i dolin, a także ze stromych urwisk.

Wyprawa na norweskie fiordy

Osoby, które chcą dotrzeć do „Siedmiu Sióstr” i zobaczyć je w ich pełnej krasie wybierają najczęściej łódź, prom lub statek, dzięki czemu można podpłynąć na możliwie bliski dystans. Wykorzystanie tych środków transportu jest możliwe ze względu na głębokość fiordu, który osiąga nawet 600-700 metrów. Najlepszym okresem na odwiedzenie tego miejsca jest czas od maja do lipca. To wtedy topnieją śniegi. Jest to również moment, kiedy najwyraźniej można dostrzec w wodospadzie siedem osobnych potoków. Okolica Geirangerfjorden to świetna lokalizacja na piesze wędrówki. Zainteresowane osoby znajdą kilka szlaków o różnych poziomach trudności. Natomiast latem można skorzystać także z innych atrakcji, takich jak na przykład lot helikopterem nad miejscowymi górami lub spływ kajakowy w towarzystwie przewodnika. Wspomnieć należy też o polu kempingowym, z którego rozciąga się piękna panorama na Geirangerfjorden.