Na czym polega zjawisko „białych nocy”?

Północ Europy jest miejscem, które jak magnes przyciąga turystów z całego świata. Na pewno zachęcają cudowne krajobrazy, lodowce, wulkany, klify i gejzery, ale i niespotykane zjawiska atmosferyczne, które w połączeniu z zapierającą dech w piersiach przyrodą czynią z tego miejsca jedyne w swoim rodzaju. Mowa tutaj o dniach polarnych i białych nocach, które występują na dużych szerokościach geograficznych, a w krajach skandynawskich można je podziwiać wiosną i latem, w zależności od położenia geograficznego w okresie od maja do lipca lub końca sierpnia. My, Polacy często mylimy te dwa pojęcia i zamiennie używamy terminów biała noc i dzień polarny. Podczas gdy dzień polarny polega na tym, że słońce nie zachodzi w ogóle nawet przez kilka miesięcy i świeci cały czas, białe noce to czas, gdy zmierzch przechodzi bezpośrednio w brzask, a niebo pozostaje jasne.

Nocny spacer w blasku słońca

Zjawisko białych nocy należy do jednych z najbardziej niesamowitych, jakie występują na naszej planecie. Jest to czas, kiedy słońce nie chowa się za horyzontem wcale bądź znika tylko na krótko, więc zmierzch może przechodzić bezpośrednio w świt. Podczas białych nocy nie zapadają ciemności, ale w zależności od pogody, niebo przez cztery godziny jest białe lub szare. W tym czasie przybywający zewsząd zaciekawieni turyści mogą kąpać się w morzu, wędrować górskimi szlakami, łowić ryby czy spędzać czas z przyjaciółmi w ogrodzie, nie zważając na porę. Skorzystać mogą również amatorzy pięknych ujęć, ponieważ światło jest wtedy niepowtarzalne i stwarza doskonałe warunki do robienia zdjęć.

A co na to mieszkańcy północy?

Urokowi białych nocy, niezapomnianych widoków i przeżyć z nimi związanych, ulegają turyści z całego świata. Czy białe noce w ten sam sposób oddziałują na rodowitych mieszkańców? Na pewno wydłużona doba dodaje energii i na dobre pozwala pożegnać się z zimową depresją i melancholią. Przebywając tutaj dwa, trzy tygodnie widzi się wyłącznie korzyści tego zjawiska. Jednak inaczej sprawa wygląda, gdy w tym czasie trzeba normalnie pracować i żyć. Białe noce zaburzają naturalny, dobowy rytm, utrudniając zasypianie i powodując rozdrażnienie. Jednak po tygodniu zarywania nocy i niedosypiania wszystko wraca do normy i świecące słońce nie przeszkadza już w niczym.

Białe noce to fenomen wśród zjawisk atmosferycznych. To wielka radość dla tych, którzy chcą oglądać widoki, zdobywać górskie szczyty czy po prostu chłonąć przyrodę w tak niesamowitych okolicznościach.

Chcesz zobaczyć białe noce? Wybierz się na wycieczkę ze Skandynawskim Biurem – http://pmscan.pl/norwegia-wycieczki/.