W świecie Astrid Lindgren, czyli o zwiedzaniu szwedzkiego Vimmerby

Któż z nas nie zna wspaniałych przygód Pippi Pończoszanki, nie śledził z zaciekawieniem perypetii przyjaciół z Bullerbyn czy Lotty z Ulicy Awanturników? Książki Astrid Lindgren towarzyszyły i nadal towarzyszą dzieciom na całym świecie, wypełniając świat dzieciństwa barwnymi opowieściami. Jeśli chcemy poczuć się choć trochę jak bohaterowie książek Lindgren, powinniśmy wybrać się do Vimmerby, miasta, w którym urodziła się, wychowała i do którego zawsze wracała pisarka. Samo Vimmerby to niewielkie i malownicze miasteczko, do którego najlepiej dostać się, płynąc promem z Gdyni do Karlskrony, a potem wyruszyć na północ trasą w ciągu trzech godzin doprowadzającą nas do celu. A tu czeka już na nas Astrid Lindgren Varld – miejsce, które zapewni nam mnóstwo niezapomnianych atrakcji.

W świecie Astrid Lindgren

W świecie Astrid Lindgren możemy spędzić nawet dwa dni, bo znajdziemy tu sporo atrakcji i mnóstwo rzeczy do oglądania. Bajkowy świat Vimmerby, stworzony na podstawie powieści Astrid Lindgren, tętni życiem bohaterów wymyślonych przez szwedzką pisarkę. Na terenie prawie 10-hektarowego parku mieszczą się miniatury miejsc stworzonych i opisanych w książkach Astrid, a także odzwierciedlenie faktycznie istniejącego Bullerbyn i kawałka prawdziwego Vimmerby. Możemy zajrzeć do Willi Śmiesznotki, a nawet zobaczyć samą Pippi skaczącą po drzewach i walczącą z piratami. Spotkamy tu domki dzieci z Bullerbyn, za których drzwiami chowają się mali bohaterowie. Po zamku Mattiasa i Ronji, córki zbójnika hasają zwiedzające i piszczące wniebogłosy dzieci. Nieopodal na rowerze przejeżdża Karlsson, wesoło machając w naszą stronę. Po drodze co rusz napotykamy małe domki, do których możemy zajrzeć. Jest miniaturowa poczta, jest cukiernia i policja, niemal wszystko odwzorowane dokładnie tak jak w książkach.

Astrid ciągle żywa

Nigdzie na świecie nie ma drugiego takiego miejsca, bo Lindgren wyraźnie nie życzyła sobie jego kopiowania. Stąd niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju charakter Astrid Lindgren Varld. Oprócz miejsc znanych nam dobrze z książek pisarki natkniemy się tutaj na efektowne widowiska, wszystkie związane z bajkowymi postaciami. Po odwiedzeniu Vimmerby na pewno chętnie wrócimy do książek Astrid Lindgren, by przypomnieć sobie perypetie naszych ulubionych bohaterów, a o tym, że przyjeżdżając tutaj, zrobimy przyjemność dzieciom, nie trzeba chyba wspominać. Zarówno dorośli, jak i dzieci zapamiętają podróż do świata książek Lindgren na długo.