Noc w hotelu igloo – o czym pamiętać?

Skandynawskie hotele igloo są niemałą atrakcją przyciągającą turystów z całego świata. Czy spanie w temperaturze -5 stopni Celsjusza w ogóle jest możliwe? Jak się przygotować do tak chłodnego noclegu?

Skuta lodem architektura

Idea hoteli lodowych narodziła się w latach 80. ubiegłego wieku w Szwecji. Od tamtej pory każdego roku hotele igloo budowane są od nowa, zaskakując swoich stałych bywalców odmienną architekturą. Trudno im odmówić szyku i elegancji, co więcej, są misternym dziełem sztuki – dość wspomnieć o wykonanych w lodzie rzeźbach ozdabiających pokoje, czy lodowych żyrandolach. Temperatura w pokojach oscyluje w granicach -5 stopni Celsjusza, a wszystkie elementy wyposażenia – oprócz śpiworów – są wykonane z lodu oraz śniegu.

Lodowe hotele znajdziemy w Norwegii, Słowenii, Rumunii, Szwecji, a także w Chinach, Finlandii, w Kanadzie oraz na Alasce.

Jak się przygotować do nocy w hotelu igloo?

Świadomość tego, że spędzi się noc w pokoju skutym lodem, na lodowym łóżku, może powodować pewien dyskomfort. Nie ma się jednak czego obawiać! Hotele zapewniają odpowiednie śpiwory, w których każdy będzie mógł poczuć błogie ciepło. Przygotowując się do nocy w hotelu igloo, koniecznie trzeba pamiętać o odpowiedniej bieliźnie. Najlepiej, jeśli wybierze się wysokiej jakości bieliznę termiczną i uzupełni się ją o kominiarkę oraz grube skarpety. Idealny będzie komplet wykonany z wełny – to naturalny materiał, idealnie utrzymujący ciepło. Trzeba pamiętać o właściwym rozgrzaniu ciała przed wejściem do lodowych pomieszczeń. Jeśli odczuwamy chłód, koniecznie powinniśmy się rozgrzać, a dodatkowo zadbać, by ubrania były suche, a stopy rozgrzane.

W zależności od oferty hotelu o poranku każdy śmiałek otrzymuje gorący napój np. napar z borówek oraz śniadanie w formie bufetu. Można także skorzystać z sauny, która doskonale rozgrzewa i jest idealnym dopełnieniem mroźnej nocy.