Północny przegląd sportowy, czyli ulubione dyscypliny Skandynawów

Trzeba przyznać, że Skandynawia nie jest miejscem specjalnie rozpieszczającym ludzi uprawiających sporty. Jednak jak się okazuje, nawet kiepska aura nie może stanąć na przeszkodzie mieszkańcom Europy Północnej, dla których sport stanowi ważną i integralną część ich życia. Norwegowie, Szwedzi czy Duńczycy, bez względu na wiek i płeć, przeznaczają swój wolny czas na rozmaite aktywności, wśród których sport zajmuje naczelne miejsce. To doskonała forma spędzania wolnego czasu i sposób na poznawanie nowych ludzi oraz poszerzanie grona swoich znajomych.

Biegać każdy może

Podczas gdy Europa straciła głowę dla piłki nożnej, Skandynawowie są zapalonymi kibicami sportów zimowych. Prym wiedzie tutaj Dania, gdzie największą popularnością cieszą się biegi narciarskie i związane z nimi tryumfy zawodników – Marit Bjørgen, Therese Johaug czy Pettera Northuga, którzy dzięki swoim wynikom stali się bohaterami narodowymi. Na popularności nie tracą także skoki narciarskie, które gromadzą tłumy wiernych fanów pod skocznią i kibicujących przed telewizorami. Na czele listy narodowych sportów znajdziemy również biathlon (połączenie biegów narciarskich ze strzelectwem), który ma prawie tyle samo zwolenników co biegi narciarskie. Ale Skandynawowie to nie tylko kibice, ale i aktywni na co dzień sportowcy. Sprawę ułatwia na pewno nielimitowany dostęp do doskonale przygotowanych tras narciarskich, które przez co najmniej sześć miesięcy w roku zapewniają doskonałe i całkowicie bezpłatne warunki do „szusowania”.

Jeździć każdy może

Sporty zimowe to nie tylko aktywności związane z nartami. Doskonałym przykładem na to są szwedzcy amatorzy łyżew i niezwykle popularne w Szwecji łyżwiarstwo wyprawowe tripskate. Ta forma rekreacji, oprócz specjalnie przygotowanych do tego torów, najchętniej uprawiana jest na otwartych przestrzeniach, np. zamarzniętych wód archipelagu sztokholmskiego. Jeśli mowa o łyżwach, nie sposób nie wspomnieć o równie popularnym hokeju na lodzie, w którym sukcesy odnosi szwedzka drużyna narodowa. Popularność tego sportu widać po zatłoczonych halach i sztucznych lodowiskach, zwykle zarezerwowanych na większą część dnia przez ćwiczące drużyny hokejowe. Czy pośród tak dużego zainteresowania sportami zimowymi znajdzie się miejsce na inne aktywności? Oczywiście. Doskonałym przykładem na to jest Dania, gdzie triumfy święci piłka ręczna i badminton. Skandynawowie równie chętnie biegają, jeżdżą na rowerze i pływają w myśl zasady „w zdrowym ciele zdrowy duch”.

Sport to sposób na zły humor i ciężki dzień w pracy. Uwalniane podczas aktywności fizycznej endorfiny sprawiają, że wszystko wygląda lepiej, a wierne kibicowanie ukochanym drużynom scala i jednoczy. Być może dlatego skandynawskie kraje są uznawane za najszczęśliwsze ojczyzny na świecie, w których ludziom żyje się lepiej, a głównym zmartwieniem pozostaje stan pogody za oknem. Nie pozostaje nam chyba nic innego jak wzięcie się za uprawianie sportów i podążanie za własnym hygge.