Skandynawia to nie tylko Szwecja, Norwegia i Finlandia, ale także wyspy, a wśród nich Wyspy Owcze. Jest to tajemnicze i, w porównaniu z innymi skandynawskimi krajami, jeszcze dość słabo rozpoznane miejsce. Warte poznania jest nie tylko to, jak ów archipelag powstał i skąd się wziął, ale też to, jak funkcjonuje tamtejsze społeczeństwo. Na mapie Europy jest to wyróżniająca się pod …
Stereotypy o Szwedach
Każdy naród, chcąc nie chcąc, wyrabia sobie opinię na swój temat wśród przedstawicieli innych nacji. Czasami tego rodzaju uogólnione poglądy przeradzają się w stereotypy. Stereotypy mogą powiedzieć coś o charakterystyce danego narodu, ale mogą być też przestarzałe lub w ogóle nie pokrywać się z rzeczywistością. A jak jest w przypadku narodu szwedzkiego? Z jakimi stereotypami na temat Szwedów można się …
Ekologiczne rozwiązania, którymi może zainspirować nas Skandynawia
Skandynawia to region, który wyróżnia się pod względem ochrony środowiska i ekologii. W krajach północy te kwestie stały się nieodłącznym elementem życia. Wiele rozwiązań dotyczących przetwarzania śmieci (które wprowadzono już u naszych sąsiadów), z pewnością może stanowić inspirację dla obywateli innych krajów. Przyglądnijmy się bliżej, jak z problemem zanieczyszczeń i odpadów radzą sobie Skandynawowie. Ekologiczne rozwiązania prosto ze Skandynawii Pierwszym …
Surströmming – z czym się go je?
Skandynawia to region, w którym niemal każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Dotyczy to również poszukiwaczy nowych wrażeń kulinarnych – kuchnia naszych północnych sąsiadów może ich bardzo zaskoczyć, szczególnie jedno z najbardziej rozpoznawalnych skandynawskich dań – surströmming. Ten kulinarny rarytas pochodzi z północnej części Szwecji i to tam jest najbardziej znany. Co kryje się pod tą enigmatyczną nazwą? Potrawa składająca się …
Turystyka piesza – co w niej fascynującego?
Turystyka piesza to łatwo dostępna forma aktywnego wypoczynku połączonego z poznawaniem krajobrazów. Zarazem jest to najtańsza forma turystyki. Skandynawia oferuje wiele możliwości miłośnikom pieszego eksplorowania nowych terenów. Dlaczego? O tym więcej w dalszej części tekstu. Skandynawia – kraj dla pieszych turystów Kraje skandynawskie słyną z długich szlaków, które zachęcają do założenia plecaka i ruszenia w trasę. Warto wspomnieć tutaj o …
Skandynawia dla biwakowiczów – czy na północ warto zabrać namiot?
Skandynawię można poznawać z perspektywy miast i hoteli. Z drugiej strony region ten oferuje wiele możliwości biwakowiczom, chcącym poznać go od innej strony. Ze względu na ukształtowanie terenu, niską gęstość zaludnienia i piękne krajobrazy, Skandynawia stanowi interesującą propozycję dla osób lubiących spędzać czas blisko natury. Co warto wiedzieć o biwakowaniu w Skandynawii? Decydując się na rozbicie namiotu na terenie Szwecji, …
Czy w Skandynawii są upały?
Skandynawia kojarzy się z miejscem mroźnym oraz ze strefą podbiegunową. Jednak przy dokładniejszym sprawdzeniu warunków pogodowych okazuje się, że klimat skandynawski nie jest aż tak surowy – zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę południową strefę. Skandynawski klimat podlega także zmianom, które są dostrzegalne na całym świecie. Warto więc przyjrzeć się bliżej, jak kształtują się w tym regionie warunki pogodowe. Skandynawski klimat …
„Siedem Sióstr” i nie tylko – norweskie wodospady
Wodospady są jednym z bardziej spektakularnych zjawisk, jakie można znaleźć w przyrodzie. Kojarzą się z nieposkromionym żywiołem wody i z nietkniętą ludzką ręką przyrodą. Z racji na swoją widowiskowość są często atrakcją, którą chętnie podziwiają podróżujący z całego świata. Niektóre państwa słyną ze znanych powszechnie wodospadów. Tak jest w przypadku Kanady i wodospadu Niagara czy też wodospadu Wiktorii na afrykańskiej …
Czy Bałtyk zamarza?
Współcześnie przez Morze Bałtyckie można przemieszczać się drogą lotniczą lub za pomocą morskich środków transportu. Mało kto wyobraża sobie inny sposób na jego przebycie. Czy jednak możliwe, żeby ten zbiornik wodny, tak dobrze znany Polakom i Skandynawom, mógł zamarznąć w taki sposób, aby w zimie możliwe było poruszanie się po nim na przykład w saniach? Wiele w tym temacie mogą …
Czym zajmują się islandolodzy?
W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie krajami skandynawskimi. Dotyczy to nie tylko osób, które z ciekawości zaczęły podróżować w ten obszar Europy, ale też ludzi zajmujących się naukowo i zawodowo Skandynawią. Obecnie można zdobywać wykształcenie wyspecjalizowane w kierunku krajów skandynawskich. W ramach studiów można wybrać specjalizację. Jedną z nich jest islandologia. Czym właściwie jest islandologia i czym tak naprawdę zajmują się …