Skandynawia dla biwakowiczów – czy na północ warto zabrać namiot?

Skandynawię można poznawać z perspektywy miast i hoteli. Z drugiej strony region ten oferuje wiele możliwości biwakowiczom, chcącym poznać go od innej strony. Ze względu na ukształtowanie terenu, niską gęstość zaludnienia i piękne krajobrazy, Skandynawia stanowi interesującą propozycję dla osób lubiących spędzać czas blisko natury.

Co warto wiedzieć o biwakowaniu w Skandynawii?

Decydując się na rozbicie namiotu na terenie Szwecji, mamy do wyboru skorzystanie z pól biwakowych, na których jest zapewniona niezbędna infrastruktura. Jest to opcja najczęściej wybierana przez miłośników biwakowania. Z drugiej strony można wybrać się w bardziej dziką wyprawę. W Szwecji istnieje zasada tzw. Allemansrätten, co oznacza „wolność wędrowania”. Dzięki temu podróżni mają swobodny dostęp do przyrody, jednak są zobowiązani do przestrzegania pewnych zasad. Mają one na celu ochronę przyrody, a także zapewnienie prywatności osobom mieszkającym w prywatnych posesjach na terenach pozamiejskich. Wolno więc m.in. kąpać się w jeziorach czy zbierać grzyby i owoce leśne. Zabronione jest natomiast śmiecenie i rozbijanie namiotów w zbyt bliskiej odległości od prywatnych domostw. Podobne zasady obowiązują w Norwegii i Finlandii. Jeśli chodzi o rozbijanie namiotu „na dziko”, to warto dodać, że w skandynawskich krajach jest to w zasadzie bezpieczne, ponieważ zagrożenie ze strony zwierzyny jest znikome. Jedyne, na co warto się przygotować, to obecność komarów i wilgoci związanej z występowaniem rosy. Nocowanie w namiocie lub kamperze jest wybierane także dlatego, że jest to najsprawniejszy sposób na zobaczenie jak największej części danego kraju. Jednocześnie obniżamy w ten sposób koszty pobytu.

Dlaczego Skandynawia?

Ten kierunek warto wybrać jako cel biwakowania z kilku powodów. Kraje skandynawskie to kraje dla osób aktywnych, lubiących szerokie przestrzenie i kontakt z naturą. Wyprawa biwakowa w te rejony to opcja dla indywidualistów chcących samotnie przemierzać nowe tereny, ale też dla rodzin. Otwarta polityka prowadzona w krajach skandynawskich wobec podróżujących sprzyja biwakowaniu i eksploracji tych terenów. Kolejnym powodem, równie istotnym, jest piękny i różnorodny krajobraz, jaki tam spotkamy. W Skandynawii będziemy mieć okazję do przemierzenia gór, dolin, ale też równin i lasów. Czas spędzić można także nad licznymi jeziorami i potokami. Są to tereny o niskim poziomie zaludnienia, co wzmacnia odczucie bliskości z naturą i swobody przemieszczania się.