Turystyka piesza – co w niej fascynującego?

Turystyka piesza to łatwo dostępna forma aktywnego wypoczynku połączonego z poznawaniem krajobrazów. Zarazem jest to najtańsza forma turystyki. Skandynawia oferuje wiele możliwości miłośnikom pieszego eksplorowania nowych terenów. Dlaczego? O tym więcej w dalszej części tekstu.

Skandynawia – kraj dla pieszych turystów

Kraje skandynawskie słyną z długich szlaków, które zachęcają do założenia plecaka i ruszenia w trasę. Warto wspomnieć tutaj o Kungsleden, czyli Szlaku Króla biegnącym przez północną Szwecję. Jego długość sięga 440 kilometrów i co roku przyciąga wielu turystów z całego świata. Jednak Kungsleden to jedynie jeden z przykładów miejsc w Skandynawii, które są idealnym celem pieszych wycieczek. Zróżnicowane ukształtowanie, piękne krajobrazy, dobrze oznaczone piesze szlaki oraz duża liczba parków narodowych – elementy te sprawiają, że przemierzanie danej trasy staje się przyjemne, ciekawe i wciągające. Do wyboru mamy trasy biegnące nad jeziorami, przez las lub łańcuch górski.

Jednak to nie wszystkie możliwości, ponieważ celem wycieczki może też być jedna ze skandynawskich plaż, takich jak Kvalvika, której położenie świetnie nadaje się biwakowania. Norwegia może pochwalić się także innymi malowniczo położonymi trasami biegnącymi na przykład przez szlak Romsdalseggen lub Besseggen. Planując wyprawę w skandynawskie strony, warto też umieść na liście miejsc do odwiedzenie takie punkty jak półka skalna Preikestolen, wiszący głaz Kjerag lub Trolltunga, a więc tzw. Język Trolla, który został uznany za jedno z 10 najlepszych miejsc na świecie do pieszej wędrówki. Oprócz wymienionych miejsc wartych zobaczenia, ciekawą propozycją są także szlaki tematyczne. Przykładem może być szwedzki szlak Pielgrzymów. Do tego należy dodać też wyspy, m.in. Lofoty, które są zaliczane do jednych z najpiękniejszych.

Szlaki skandynawskie są różnorodne, dlatego trasę o odpowiedniej długości dopasowaną do indywidualnych preferencji znajdą zarówno osoby zaprawione w pieszych wędrówkach, jak i ci, którzy dopiero chcą zacząć tę przygodę. Do ruszenia w trasę zachęca też nienaruszona skandynawska przyroda oraz niska gęstość zaludnienia. To wszystko sprawia, że wiele osób powraca do Skandynawii, aby jeszcze lepiej poznawać jej zakątki.

O czym warto pamiętać, planując pieszą wyprawę?

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią odzież i obuwie. W przypadku noclegu popularnym rozwiązaniem jest nocowanie w namiocie lub w kamperze. Skandynawskie pola biwakowe są przygotowane na przyjęcie nowych gości.