Duńska Zelandia – co warto zobaczyć?

Zelandia to największa duńska wyspa, o dużym znaczeniu administracyjnym i kulturalnym. Na jej terenie znajduje się stolica Danii: Kopenhaga. To tutaj organizowany jest festiwal Roskilde, jedno z największym wydarzeń muzyki rockowej w Europie. W jednym z portowych miast zelandzkich, Helsingorze, znajduje się zamek Kronborg – miejsce akcji szekspirowskiego „Hamleta”.

Centrum wyspy położone na wschodzie

Rytm wielu zelandzkich miejscowości podporządkowuje się Kopenhadze, znajdującej się na północno-wschodnim obszarze wyspy. Miasto jest połączeniem historii, duńskiej kultury i tradycji, a także nowoczesności i dbałości o przyrodę. To tutaj podziwia się pomnik z podobizną Małej Syrenki, powstały na cześć najsłynniejszego duńskiego bajkopisarza – Hansa Christiana Andersena. Deptaki w Kopenhadze otaczają charakterystyczne wysokie budowle z kolorowymi fasadami. Każda z głównych dróg prowadzi do Placu Ratuszowego, gdzie wywieszono zegar pokazujący godziny we wszystkich strefach czasowych. W Kopenhadze istnieje wiele miejsc do rozrywki, choćby w malowniczym parku zabaw Tivoli Gardens lub w liczącym ponad 400 lat Bakken. Kopenhaskie zoo i planetarium są z kolei znane jako doskonałe miejsca do obserwacji przyrody. Ciekawa jest również dzielnica Alternative Christiania, którą przetłumaczyć można jako Alternatywna Kopenhaga – jest to strefa zamknięta dla pojazdów, bardzo ekologiczna i liberalna, gromadząca społeczność hipisów.

Tym razem na Północ

Północna część Zelandii należy do niezwykle tajemniczych regionów wyspy. Małe miasteczka, dzika natura oraz bogactwo jezior w połączeniu z zabytkowymi budowlami robią ogromne wrażenie. Do najpiękniejszych budowli tej części Zelandii należy zamek Frederiksborg, którego starannie utrzymany ogród i bogato zdobione wnętrza nadają mu miano duńskiego Wersalu. Północ Zelandii to także wspomniane wcześniej Roskilde, dawna stolica kraju. To chyba jedyna miejscowość z katedrą ze szczątkami członków rodziny królewskiej, w której organizuje się festiwal rockowy na skalę światową.

Czas na zachód

Na zachodzie Zelandii wyjątkowa jest przede wszystkim linia brzegowa, upstrzona mniejszym wyspami, zatokami i fiordami. W tym właśnie miejscu najbardziej widoczne są pozostałości po twierdzach i zamkach pamiętających czasy wczesnego średniowiecza. Historia zachodniej Zelandii sięga jeszcze dalej, o czym świadczą znajdujące się w mieście Lumsås groby komorowe, będące typowym pochówkiem w społeczności Wikingów.

Południe – raj dla turystów

Południowa Zelandia prezentuje turystom piękne krajobrazy, w tym monumentalne klify wyspy Mon. Południe to także żywy hołd dla przeszłości – w miejscowości Nykobing znajduje się wioska, której mieszkańcy w średniowiecznym otoczeniu, żyją zgodnie z tradycjami tamtej epoki. Ta część Zelandii potrafi być także bardzo nowoczesna, zwłaszcza za sprawą znajdujących się w tych okolicach parkach rozrywki BonBon Land i Park Safari w Knuthenborg.