Lofoty – nieoczywisty kierunek na wycieczkę

Lofoty, po norwesku Lofoten, to grupa wysp znajdujących się za kołem podbiegunowym, na Morzu Norweskim. Piękna i dzika kraina, o niezwykle górzystym terenie, kryje w sobie niespodziankę: dzień polarny, który trwa od 27 maja do 17 lipca. W tym czasie słońce w ogóle nie znika z nieba. Ślady osadnictwa na Lofotach sięgają ponad ośmiu tysięcy lat, a w przeszłości tereny te były zamieszkiwane głównie przez Wikingów.

Arktyczne krajobrazy

Wyruszenie na Lofoty to wyprawa w poszukiwaniu przyrody. Na wyspach dominują ostro wznoszące się w górę klify oraz ich poszarpane zbocza. Tafla wody to nieprzenikniona toń ciemnego granatu, którą otaczają ludzkie osady z charakterystycznymi kolorowymi domkami. Poszczególne wyspy są połączone mostami lub tunelami. Wysokość gór sprawia, że widoki podczas pieszych wędrówek są widziane niemalże jak z lotu ptaka. Do najbardziej malowniczych zakątków należy wioska Reine. Jest to zespół kilku czerwonych domków położonych w bajkowej okolicy, u podnóża strzelistych kamiennych gór. Sceneria jakby rodem wyjęta z dawnych norweskich sag i opowieści, to na Lofotach codzienność.

Kraina sportów wodnych

Morze na Lofotach jest nie tylko żywicielem, lecz także źródłem atrakcji. Liczne łowiska, bogate w różnorodnego gatunku ryby i owoce morza, to prawdziwy raj dla pasjonatów rybołówstwa. Przepastne rzeki oferują idealne warunki do uprawiania raftingu, ekstremalnej wersji spływu pontonem. Wysokie góry zostały przystosowane do uprawiania narciarstwa wyczynowego, na które decydują się zazwyczaj wytrwali sportowcy, doceniający zapierające dech w piersi widoki. Bogactwo podwodnej flory i fauny przyciąga na Lofoty miłośników nurkowania, a krystaliczne wody to okazja na uprawianie surfingu w zimnych warunkach, ale przy wyjątkowym klimacie.

Nieco historii i kultury

Norwegia Północna to owiana legendą kraina pierwszych Wikingów. Ich ślady dostrzeżemy także na Lofotach. Muzeum Lofotr, znajdujące się w miejscowości Borg, to jedyne miejsce z oryginalnie zachowanym i największym siedliskiem, niegdyś zamieszkiwanym przez wikińskiego wodza. Tutejsza kultura była i dalej jest silnie związana z rybołówstwem, stąd wszechobecne zamiłowanie do dorsza w formie suszonego sztokfisza, którego skosztujemy w każdej restauracji.

Niezwykłe zjawiska

Lofoty to miejsce, gdzie doświadczymy słynnego dnia polarnego, trwającego ponad półtora miesiąca: od końca maja do połowy lipca. Natomiast w okresie od wiosny do jesieni na niebie pojawiają się kolorowe i bajkowe zorze polarne, które po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy.