Z czego słynie fińskie Tampere?

Finlandia już samym swoim położeniem (jedno z najbardziej wysuniętych na północ państw Europy), stanowi ciekawy kierunek podróżniczych wypraw. Największym skarbem i bogactwem kraju jednego morza jest przyroda. W wielu miejscach nie tknięta jeszcze ludzką stopą, nieokiełznana i dzika. Jednym z przystanków na szlaku naszej wycieczki może być fińskie Tampere. To stosunkowo młode miasto jest malowniczo położone pomiędzy jeziorami Nasijarvi i Pyhajarvi. Założone w 1779 r. przez króla Szwecji Gustawa III, szybko stało się największym ośrodkiem przemysłowym na terenie Finlandii. Jego prężny rozwój zaczął zwalniać w latach ‘70 dwudziestego wieku, by w końcu z upadających fabryk uczynić lofty, centra kulturowe czy galerie handlowe. Ale Tampere nie słynie tylko z powodu rozwiniętego przemysłu czy licznie odbywających się tu festiwali i innych wydarzeń kulturowych. Tampere zostało również wybrane na światową stolicę sauny.

Światowa stolica sauny

Według ekspertów Międzynarodowego Stowarzyszenia Sauny i Fińskiego Towarzystwa Sauny Tampere jest miejscem, gdzie występuje największa liczba publicznie dostępnych saun, w dodatku, co podkreślili członkowie międzynarodowej społeczności, saun o wysokim standardzie. Nawet najbardziej wymagający miłośnicy parowych kąpieli zaspokoją tu swoje potrzeby. Honorowy tytuł miastu Tampere nadano w najstarszej i wciąż jeszcze działającej miejskiej saunie Rajaporti, a przypieczętowano ten fakt odsłonięciem pamiątkowej tablicy. Podobne tablice z czasem mają pojawić się w innych okolicznych saunach.

Kultura saunowania

Wysoki poziom kultury saunowania fińskie Tampere zawdzięcza powstaniu w mieście i jego okolicach 20 saun dostępnych dla każdego mieszkańca i gościa. Sauna to w fińskiej kulturze miejsce niemal święte. Obowiązują tu twarde zasady, do których uczestnicy seansów parowych muszą się bezwzględnie stosować. W saunie należy zachować ciszę i poszanowanie dla ludzkiej nagości, nie należy pić alkoholu ani zakłócać spokoju saunowych towarzyszy, czyli… elfów. Umiejętne korzystanie z dobrodziejstw parowych kąpieli korzystnie wpłynie na nasze zdrowie, wygląd i samopoczucie.

Miłośnicy saunowania w pięknych okolicznościach przyrody na pewna docenią uroki fińskiego Tampere. Tutaj, ze względu na częste położenie saun przy jeziorach, po ogrzaniu w saunie możemy zażyć kąpieli w krystalicznie czystej wodzie. Zahartujemy się, pozbędziemy stresu i znajdziemy wewnętrzny spokój.