Porvoo – najpiękniejsze miasteczko w Finlandii

Położone na południu Finlandii, liczące niespełna 50 tysięcy mieszkańców miasteczko Porvoo, często uznawane jest za najpiękniejszą miejscowość w tym kraju. Miasto odgrywa istotną rolę w fińskiej turystyce. Jest to przede wszystkim zasługa charakterystycznej drewnianej architektury. Co niezwykłego możemy zobaczyć w położonej w odległości zaledwie 50 kilometrów od Helsinek miejscowości Porvoo?

Porvoo wyróżnia się brukowanymi uliczkami oraz wyjątkową drewnianą zabudową, która nadaje temu miejscu szczególnego klimatu. Wizyta w Porvoo jest trochę jak podróż w czasie, właśnie dzięki jego atmosferze. Historia miasta sięga średniowiecza i odbija się w charakterystycznym układzie urbanistycznym. Porvoo to wąskie uliczki, niskie domki pomalowane na pastelowe kolory, z ładnymi podwórzami. Porvoo słynie również ze starówki, zwanej Vanha Porvoo, która została odbudowana pod koniec XVIII wieku, po wielkim pożarze miasta. Legenda mówi, że za spalenie ponad 200 domów, które zostały zniszczone w trakcie wielkiego pożaru, odpowiada nieuważna kucharka. Zniszczeniu uległy wtedy niemal wszystkie zabudowania w mieście .

Obecnie w historycznych budynkach miasteczka znajdują się sklepy oraz galerie, w pięknymi wnętrzami, urządzonymi w tradycyjnym, skandynawskim stylu. W sklepach w Starym Mieście można kupić oryginalne pamiątki, czyli wykonywane przede wszystkim z drewna i tkaniny rękodzieło.

Skandynawski spokój

Skandynawski klimat odczuwalny jest na ulicach miasteczka dzięki kwiatom, pergolom, rowerom, tradycyjnym okiennicom i innym ozdobom. Porvoo jest niewielkie, dlatego na jego zwiedzenie wystarczy poświęcić jeden dzień. Miasteczko zachęca do wizyty latem, ale także w okresie jesiennym, gdy pojawia się pierwszy śnieg.

Centralnym punktem Porvoo jest tamtejsza katedra, czyli Porvoon Tuomiokirkko z XV wieku. Najstarsze fragmenty budowli datuje się nawet na XIII wiek! Świątynia w pierwotnej formie została zbudowana z drewna, ale kolejne pożary sprawiły, że katedrę trzeba było odbudowywać. W 1809 roku w katedrze został otwarty pierwszy Senat Finlandii. Współcześnie katedra służy jako miejsce kultu dla kilku wyznań protestanckich. Prostota budowli odzwierciedla ducha protestanckiego.

W Porvoo można skosztować kuchni fińskiej, warto spróbować także mięsa renifera. Smaczny posiłek można zjeść w ogródkach jednej z licznych restauracji i w ten sposób jeszcze lepiej poznać i wczuć się w klimat tego cichego, spokojnego miasta.