Z czego słynie Jokkmokk?

Kameralne lapońskie miasteczko Jokkmokk, położone w północnej części Szwecji, potrafi zachwycić swoim osobliwym urokiem i wyjątkowym klimatem. Imponująca historia powstania miasteczka sięga aż do XVII wieku, kiedy to było ono osadą targową Saamów. W wolnym tłumaczeniu nazwa miasteczka oznacza „zakręt rzeki”, a jej lapońskie tradycje są kultywowane po dziś.

Jokkmokk turystycznie

W Jokkmokk znajduje się Szwedzkie Muzeum Gór i Kultury Samów. Tematyka ekspozycji obejmuje warunki życia w górach na przestrzeni wieków, a także lokalną kulturę rdzennych mieszkańców Laponii.

Wyrazistym miejscem, które można przyrównać do baśniowego krajobrazu, jest Ogród Górski, w którym znajdują się prawdziwe perełki lapońskiej flory tj. wrzosy królewskie, dębiki lodowcowe i jaskry górskie.

Na terenie miasta działa wyższa uczelnia Hogfolskskola, w której zajęcia prowadzone są w języku lapońskim. Wspaniałą atrakcją turystyczną jest Jokkmokks Marknad – wielki jarmark organizowany w pierwszym tygodniu lutego. Tradycja tego jarmarku sięga aż do 1605 roku, w którym to mała osada stała się miejscem handlu Saamów i kupców z nadbrzeżnych miejscowości. O wzniosłości tego wydarzenia świadczy fakt, że każdego roku na jarmark przybywa blisko 35 tysięcy uczestników z różnych stron świata. Podczas jarmarku można skosztować tradycyjnych lapońskich potraw, zobaczyć wyścigi reniferów, a także podpatrzeć lokalne rzemiosło.