Gotlandia – druga pod względem wielkości wyspa na Bałtyku

Nazywana Wyspą Wikingów Gotlandia jest największą szwedzką wyspą położoną na Morzu Bałtyckim. To niezwykła perełka przyrodnicza oraz krajoznawcza o powierzchni 3 tysięcy metrów kwadratowych. Stolica Gotlandii, Visby, została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a cała wyspa jest prawdziwą atrakcją, zarówno dla miłośników zwiedzania, jak i osób ceniących możliwość degustacji lokalnych smakołyków.

Krajobraz Gotlandii

Wyspa jest całkowicie odmienna od pozostałych części kraju. Jej skalisty krajobraz przecinają lasy, klify oraz przepiękne piaszczyste plaże. Doskonale przygotowane ścieżki rowerowe oraz piesze zapraszają do aktywnego wypoczynku, natomiast Festiwal Średniowieczny, który odbywa się na początku sierpnia, to nie lada gratka dla tropicieli historii.

W północnej części wyspy znajdziemy ciszę i nieskażoną cywilizacją przyrodę. Z kolei wybierając się na wyspę Faro, zwaną po prostu Wyspą Owiec, można spotkać ostańce wapienne, które są wynikiem stopnienia się lodowca skandynawskiego.

Gotlandia dla zwiedzających

Gotlandia to miejsce, w którym znajduje się blisko 200 historycznych budowli z kamienia i ponad 20 zabytkowych, uroczych kościołów. W Visby, będącym dawną osadą Wikingów, można zwiedzić Muzeum Wikingów, a także poznać intrygującą historię. Poza tym miasto zaskakuje starymi murami obronnymi oraz licznymi kamienicami.

Dlatego jeżeli chcemy odwiedzić jedno z najciekawszych i najcieplejszych miejsc w Skandynawii – zapraszamy Państwa na wycieczkę do Gotlandii.