Największe atrakcje Reykiaviku

Najbardziej wysunięta na północ stolica świata, położona na południowym brzegu zatoki Faxaflói – stolica Islandii przykuwa uwagę swoją niecodzienną architekturą oraz pięknymi widokami.

Zachwycające miejsca Reykiaviku

Ratusz nad sadzawką? Tak, w stolicy Islandii, w jej centralnym punkcie, znajduje się niewielkich rozmiarów jeziorko Tjornin. Tuż nad nim wznosi się nowoczesny ratusz, prezentujący współczesną architekturę miasta. W środku ratusza można zobaczyć doskonałą makietę całej Islandii, a także odwiedzić jedną z wielu wystaw. Wschodni brzeg małego akwenu dzieli miasto na dwie części – zachodnie Stare Miasto oraz wschodnie tzw. Nowy Reykiavik. W mieście zobaczymy również luterańską katedrę (Dómkirkja), najważniejszą w Islandii, wzniesiona w neoklasycznym stylu. Tuż obok niej znajduje się Althingihusid — budynek, który od 1881 roku jest siedzibą parlamentu Islandii.

Adalstraeti to z kolei ulica prowadząca na zachód od Austurvöllur. Islandczycy nazywają ją sercem starej części stolicy. To na niej znajduje się najstarszy dom w mieście, którego budowę ukończono w 1752 roku. Budynek ma także osobliwą historię związaną ze Skuli Magnussonem, który istotnie przyczynił się do rozwoju miasta w XVIII wieku. Pomnik tej historycznej postaci stoi na pobliskim placu.

Pamiętajmy również o Reykjavik 871 – bardzo ciekawym muzeum. Podczas budowy jednego z hoteli odkryto szczątki starej farmy, która pochodziła prawdopodobnie z 871 roku. Wykopaliska nie tylko zaprezentowano, ale uzupełniono interesującymi prezentacjami multimedialnymi pokazującymi życie pierwszych osadników. Innym miejscem, którego nie można przeoczyć, jest Muzeum Narodowe. Prezentuje ono historię Islandii, sięgającą ponad tysiąc lat wstecz. Ekspozycje uzupełniono o ciekawie przygotowane prezentacje multimedialne.

Generalnie Reykiavik jest miejscem, w którym się raczej wypoczywa, niż zwiedza. Faktem jest jednak, że jest on doskonałą bazą wypadową do wycieczki po tej niezwykłej, baśniowej wyspie, jaką jest Islandia.