Golden Circle – poznaj najpopularniejszy szlak turystyczny w Islandii

Złoty Krąg to popularny szlak turystyczny, mający swój początek i koniec w Reykjavíku. Jeżeli chcecie poznać piękno Islandii, ta trasa na pewno dostarczy Wam niezapomnianych wrażeń. Główne atrakcje Złotego Kręgu to gejzery Strokkur i Geysir, wodospad Gullfoss oraz Park Narodowy Þingvellir (Thingvellir).

Kraina gejzerów

Islandia słynie m.in. z występujących na jej obszarze gejzerów – gorących źródeł, cechujących się okresowymi wybuchami pary i wody. To właśnie z języka islandzkiego, a konkretnie od słowa gjósa, znaczącego wybuchać lub tryskać, pochodzi nazwa Geysir, a od niego określenie gejzer. Szlak Golden Circle pozwoli na zobaczenie na własne oczy najpopularniejszych gejzerów: Strokkur i właśnie Geysir. Strokkur (z islandzkiego – maselnica) to czynny, regularnie wybuchający co kilka minut gejzer, będący jedną z największych atrakcji turystycznych tego regionu. Słup wyrzucanej wody mierzy zazwyczaj 15-20 metrów, ale potrafi dochodzić nawet do 40 m wysokości. Jeżeli chcecie zobaczyć moc natury, koniecznie zobaczcie to miejsce. Oba te geotermalne źródła znajdziecie w malowniczej dolinie Haukadalur.

Majestatyczny wodospad Gullfoss

W Islandii nie brak urzekających wodospadów, wśród których ogromną popularnością cieszy się znajdujący się w południowo-zachodniej części Islandii Gullfoss (dosłownie złoty wodospad) na rzece Hvítá. Te spadające olbrzymie masy wody (400 m3/s) mają swój niepowtarzalny urok, a widok dosłownie zapiera dech w piersiach. Liczne punkty widokowe ułatwiają podziwianie wodospadu.

Park Narodowy z historią w tle

Na trasie Golden Circle znajdziemy również niezwykły park, zarówno ze względu na historię, jak i przyrodę. Þingvellir to miejsce początków islandzkiego parlamentu Althing – pierwsze obrady miały miejsce w 930 roku, co czyni to zgromadzenie jednym z najstarszych na świecie.

Þingvellir to nie tylko historia, lecz również surowa przyroda. Obszar ten jest zlokalizowany u brzegu jeziora Þingvallavatn (Thingvallavatn), który jest największym zbiornikiem wodnym na terenie Islandii. Niezwykłe walory tego miejsca sprawiły, że w 1928 r. utworzono tu Park Narodowy, który w 2004 r. został jeszcze szerzej doceniony i wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jeżeli wybieracie się na wycieczkę do Islandii, nie sposób nie zwiedzić choć części atrakcji, które znajdują się na trasie Złotego Kręgu. Golden Circle to doskonały wybór, aby poznać najciekawsze miejsca na wyspie i nacieszyć oczy urzekającymi widokami.