Spitsbergen – z czego znana jest wyspa i w jakim celu warto się tam udać?

Spitsbergen jest największą wyspą archipelagu Svalbard, najbardziej wysuniętego na północ zakątka Europy, który opływają morskie tonie Morza Norweskiego, Morza Barentsa, Morza Grenlandzkiego, a nawet okołobiegunowego basenu arktycznego. Wyjątkowość Spitsbergen-u wyraża się przede wszystkim w chłodnej, lecz niezwykle fascynującej tajemniczości tego miejsca, spowodowanej faktem, iż jest to jeden z tych nielicznych obszarów kuli ziemskiej, które wciąż nie zostały „skażone” cywilizacją. Niedostępność i piękno – te dwa słowa chyba najlepiej wyrażają klimat tego zakątka.
Co interesujące, wyspa Spitsbergen znana jest z tego, że więcej tam niedźwiedzi polarnych niż ludzi! Nie zniechęca to jednak turystów, którzy co roku licznie przybywają w te strony – w wielu przypadkach jest to nawet czynnik zachęcający. Latem organizowane są 7-dniowe rejsy dookoła archipelagu, by móc podziwiać te zwierzęta z bliska w ich naturalnym środowisku, poznać ich zachowania i zwyczaje. Inną, równie popularną atrakcją, dla której ludzie pragną odwiedzić to miejsce jest możliwość zwiedzania terenu na skuterach śnieżnych. W ten właśnie sposób organizuje się tu na przykład wycieczki do rosyjskich wiosek górniczych. Alternatywnym środkiem transportu turystycznego są psie zaprzęgi, a także kajaki i szybkie łodzie motorowe, którymi można dostać się w okolice imponującego masywu Fuglefjella i podziwiać tam wyjątkowe, ptasie kolonie.
Wyprawa na Spitsbergen to idealna propozycja dla wielbicieli zimowych klimatów, a także wszystkich tych, którzy pragną odpocząć inaczej niż zwykle, bo w dużej mierze z dala od cywilizacji.