Skudeneshavn – festiwalowe miasteczko na południowym zachodzie Norwegii

Skudeneshavn to miasteczko znajdujące się na wyspie Karmøy w południowo-zachodniej Norwegii. Niegdyś była to osada, która utrzymywała się głównie z handlu i rybołówstwa. Dzisiaj przez 362 dni w roku Skudeneshavn jest zwyczajną miejscowością wypoczynkową, która zupełnie zmienia swoje oblicze na czas dorocznego festiwalu wybrzeża i piosenki różnej. Na cztery dni w roku do Skudeneshavn przybywa barwny tłum turystów z całego świata.

Niezwykły klimat w zwykłym miasteczku

Zabudowa miasteczka podkreśla wyjątkowy charakter wydarzenia – w Skudeneshavn występuje architektura bardzo charakterystyczna dla osad rybackich. Białe domki oraz ich czerwone dachy wspaniale prezentują się na tle błękitnego nieba i nieco tylko ciemniejszej toni wody. Przybywając na festiwal możemy skorzystać nie tylko z jego atrakcji, lecz również z tego, że w Skudeneshavn zachowało się wiele dawnych budynków w niemal doskonałym stanie.

Program festiwalu

Podczas festiwalu organizowane są różnorakie wydarzenia i atrakcje. Są to przede wszystkim koncerty norweskich artystów – nie brak różnych rodzajów muzyki, od jazzu po rock’n’roll czy muzykę klasyczną. Oprócz tego możemy odwiedzić wystawy lub skorzystać z warsztatów, które dotyczą zagadnień związanych z łowieniem ryb, budową okrętów czy pływaniem po morzu. Codziennie możemy iść na jarmark, na którym spotkamy wiele stoisk z wyjątkowymi produktami lub wytworami. Otwierane jest również pełno miejsc, w których warto spróbować tradycyjnej miejscowej kuchni lub po prostu odpocząć przy filiżance dobrej kawy zajadając się norweską bułeczką cynamonową.

Coś dla najmłodszych

Na festiwalu w Skudeneshavn każdy może bawić się świetnie, w tym również dzieci, dla których organizuje się tu wiele atrakcji. Odbywają się różnorakie warsztaty, występy klaunów, nauka śpiewu czy żonglowania. Maluchy mogą bawić się na trampolinie lub zjeżdżalni kajakowej. Przynajmniej jeden koncert lub show poświęca się najmłodszym uczestnikom wydarzenia.

Jak się dostać? Informacje praktyczne

W trakcie festiwalu dość trudno o miejsce na łódź. Droga do portu nie należy do najłatwiejszych – dużo na niej bloków skalnych oraz płycizn, dlatego należy dokładnie trzymać się wytyczonej trasy podejścia. Łodzie w porcie są bardzo dobrze osłaniane przed działaniem wiatru. Do miasteczka Skudeneshavn możemy dostać się w szybki sposób jadąc z niedaleko położonego Haugesund. Do znajdującego się tam lotniska kursują samoloty z Gdańska.