Co warto zobaczyć w Norwegii?

Gdyby spróbować podać jeden powód, dla którego warto odwiedzić Norwegię, z pewnością okazałoby się to zadaniem niemożliwym. Norwegia obfituje w przepiękne krajobrazy, monumentalne zabytki, niesamowitą kulturę i wiele innych atrakcji, których nie sposób pominąć.

Kiedy mówimy o Norwegii, pierwsze co przychodzi nam na myśl to fiordy. Już od XIX wieku rejsy po Geirangerfjordzie stanowią największą atrakcję turystyczną. Nic dziwnego, wszak nie ma lepszego sposobu na podziwianie słynnych wodospadów De Syv Søstre (Siedem Sióstr) niż z pokładu luksusowego statku wycieczkowego. Na tych, którzy nie narzekają na brak czasu, czeka rejs po 204 km fiordzie Sognefjord, który podobnie jak Geirangerfjord został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Nie ulega wątpliwości, że widoki to coś, co wyróżnia Norwegię, dlatego wstęp do wszystkich Parków Narodowych jest bezpłatny. Spacerując po lodowcach Jotunheimen Nasjonalpark nikogo nie powinien zdziwić widok reniferów, jeleni, łosi czy rosomaków.

Zmotoryzowani turyści koniecznie powinni udać się w Drogę Trolli – Trollstigen. Na szczycie wąskiej i krętej dróżki czeka muzeum, w którym szczegółowo została opisana historia skandynawskich trolli. Oczywiście warto poświęcić czas na zwiedzenie Oslo, Bergen i Trondheim. Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że miasta te zapewniają turystom wycieczki pełne atrakcji.

Jeśli jednak planujecie weekendowy wyjazd do Norwegii, zatrzymajcie się na archipelagu Lofoty, który nie bez przyczyny nazywany jest “Norwegią w pigułce”. Fiordy, strome masywy górskie i przytulne miasteczka, w których miejscowe restauracje kuszą lokalnymi przysmakami.