Co zwiedzać w Bergen i okolicy?

Bergen to piękne i malownicze miasteczko Norwegii, które często nazywane jest bramą do fiordów. Kiedyś Bergen było jednym z najbardziej ruchliwych i najpopularniejszych miast Norwegii, dziś – bez wątpienia można je nazwać kulturalną stolicą państwa norweskiego, które zdecydowanie warto odwiedzić.
Najpopularniejszym miejscem Bergen jest zabytkowa dzielnica Bryggen, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Piękne drewniane domki z XV i XVI wieku są ozdobą portowego nadbrzeża, a wąskie uliczki, w których często panuje półmrok wiernie oddają klimat zeszłych stuleci. W dzielnicy Bryggen warto zajrzeć do pobliskich muzeów, które przybliżą życie kupców z XII wieku i zaprezentują intrygujące średniowieczne znaleziska. W centrum tej bajecznej dzielnicy znajduje się znamienity targ rybny Torget, gdzie można zakupić świeże ryby i owoce morza w taniej cenie oraz wyborne przekąski.
Twirdza Bergenhaus, niedaleko od Bryggen jest idealną platformą koncertowych wydarzeń. W muzeum Troldhaugen można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy na temat sławnego norweskiego kompozytora Edwarda Griega, kulturalnego wychowanka Bergen.
Idealnym punktem odwiedzin Bergen bez wątpienia okazuje się wycieczka na wzgórze Fløyen (320 m n.p.m). To idealny punkt obserwacyjny, z którego roztacza się widok na całe miasto i okolice. Okolice Bergen to klimatyczne fiordy i malownicze krajobrazy, które również trzeba zobaczyć. Miejscami turystycznych destynacji są osada Gudvangen, fiord Nærøyfjorden i Flåm.