Gejzery w Islandii

Wybierając Islandię za cel naszych podróży, możemy zaskoczyć niejedną osobę. Islandia bowiem niektórym kojarzy się z zimnem, szarugą i niedostępnością. Tymczasem okazuje się, że oprócz zapierających dech w piersiach krajobrazów, może zachwycić swoimi gejzerami, rozsianymi po terenie całego kraju. Islandia nazywana jest krainą “lodu i ognia”, gdyż ze względu na swoje położenie geotermalne łączy w sobie lód i ogień, ciepło i zimno, lodowce i gorące źródła. Cała wyspa pokryta jest licznymi wodospadami, jeziorami i gejzerami, które można podziwiać przez cały rok, niezależnie od pogody!

Wyspa gejzerów

Gejzery to gorące źródła, z których co pewien czas wydobywa się woda i para. Islandia, dzięki wysokiej aktywności wulkanicznej, obfituje we wspaniałe gorące źródła, których erupcje są wyjątkowym spektaklem. Ich odkrywanie może zająć wiele dni, bo rozsiane są po całej wyspie, a dodatkowo towarzyszą im piękne i różnorodne krajobrazy, których nie sposób pominąć. Islandia ma ok. 250 terenów, na których są gorące źródła, wybucha tylko ok. 30 z nich. Większych źródeł jest ok. 800, a małych kilka tysięcy. Ich średnia temperatura wynosi ok. 75 °C.

Wielki Gejzer

Najpopularniejszym terenem gorących źródeł w Islandii jest Haukadalur, położony niedaleko wodospadu Gullfoss. To miejsce przyciąga turystów niezliczonymi gorącymi źródełkami, z których jedne co jakiś czas wybuchają, podczas gdy w innych jest tylko gorąca woda. Najbardziej znanym z nich jest Wielki Gejzer, pierwszy gejzer znany współczesnym Europejczykom. Przeprowadzone badania wykazały, że wybuchał on blisko 10 tyś. lat. W czasach swojej świetności wylewał wodę i parę na wysokość 60 metrów, a jego erupcje były niepowtarzalnym spektaklem dla odwiedzających to miejsce. W tej chwili jest uśpiony, ale jego nazwa stała się nazwą samego zjawiska występującego na całym świecie.

Strokkur

W tym miejscu jest też inny gejzer, Strokkur, który dla odmiany wybucha regularnie co kilka minut. Jest największym i najbardziej znanym aktywnym gejzerem Islandii. Znajduje się na terenie doliny Haukadalur, w południowo-zachodniej części kraju. Wybucha co 5-10 minut i wyrzuca słup gorącej wody i pary na wysokość od 20 do 40 metrów, co stanowi o atrakcyjności tego miejsca. Wyprawa na Islandię bez odwiedzenia tego miejsca nie może zostać zaliczona.

Wyprawa na Islandię (http://pmscan.pl/islandia-wycieczki/) może być miłą odmianą dla osób, które dotychczas przyzwyczajone były do wylegiwania się na plażach ciepłych krajów. Zamiana klimatów śródziemnomorskich na rzecz ciepłych wód i księżycowych krajobrazów Islandii w ostatecznym rozrachunku wzbogaci nas o nowe przeżycia i niezapomniane chwile.