Czy Islandczycy wierzą w elfy?

Islandia to kraj lodu i ognia, lodowców i wulkanów, wodospadów i gejzerów oraz … elfów. Te przecudnej urody i wiecznej młodości stworzenia, żyjące w lasach lub jeziorach mogą pochwalić się magicznymi zdolnościami i nadprzyrodzonymi możliwościami. W Islandii mają swoją stolicę – Hafnarfjordur, a nawet posiadają swoje prawa i przywileje równe innym członkom społeczności. Czy Islandczycy wierzą w istnienie tych magicznych chochlików? Czy życie obok elfów jest przyjemniejsze i bardziej bajkowe?

Islandzkie elfy kiedyś i dziś

Islandczycy lubią swoją mitologię, a elfy, duchy lub huldufólk (ukryci ludzie) są jej nieodłączną częścią. Według nordyckiej legendy elfy są dziećmi Adama i Ewy, które nieposłuszna kobieta chciała ukryć na wyspie. Bóg szybko odkrył spisek i uczynił niewidzialnymi tych, których Ewa próbowała przed nim uchronić. Kultywowana przez wieki wiara w nadprzyrodzone istoty stała się stałym elementem powszechnego wyobrażenia o Islandczykach jako tych, którzy mają sentyment do małych ludzi i wierzą w ich istnienie. Dziś na podstawie licznych badań szacuje się, że do wiary w elfy przyznaje się od 50 do 80% Islandczyków. Nie są to deklaracje do końca jednoznaczne, ale trudno spotkać mieszkańca wyspy, który kategorycznie zaprzeczyłby istnieniu małych ludzi. Są tacy, którzy traktują elfy jak bóstwa gotowe zsyłać na mieszkańców nieszczęścia i karać ich surowo za nieposłuszeństwo. Ale są też tacy, którym istnienie elfów nie mieści się w głowie i którzy widzą je wyłącznie jako godną poszanowania tradycję.

Nadprzyrodzone siły elfów

Jednak elfy to nie tylko podania i legendy, ale i wydarzenia, które mają miejsce w życiu codziennym Islandii, tu i teraz. Wieść głosi, że w 1982 roku grupa 150 Islandczyków wyruszyła do bazy NATO w Keflaviku, by szukać elfów, które czują się zagrożone amerykańskimi działaniami. Kolejnym wydarzeniem z udziałem elfów miało być zejście lawiny kamieni w miejscowości Bolungravik, gdzie to rozzłoszczone stworzenia miały się przyczynić do całego zajścia. Elfy są na tyle ważnymi istotami, że z ich powodu budowa nowych budynków jest opóźniana, a trasa przebiegu nowych dróg wyznaczana na nowo. Wszystko po to, by miejsca w których mogą żyć elfy były szczególnie chronione.

Elfy są magią. Magią jest też myślenie Islandczyków, które w odróżnieniu od większości świata skupia się na szacunku dla natury i próbie jej obronienia przed całkowitym zawłaszczeniem przez człowieka. A że elfy w tym pomagają, to chyba nic złego.

Chcesz samodzielnie poszukać elfów w Islandii? Zaplanuj wycieczkę z naszym biurem – http://pmscan.pl/islandia-wycieczki/.