Czym jest noc polarna?

Z definicji noc polarna jest zjawiskiem występującym w strefach polarnych i ma miejsce w chwili, gdy Słońce przebywa pod linią horyzontu przez ponad 24 godziny. W Skandynawii ten czas trwa od przełomu listopada do końca stycznia.

Jaśniejsza i intrygująca

Noc polarna jest jaśniejszą od tych „tradycyjnych”, które znamy. Słońce ukryte tuż pod horyzontem odbija swoje promienie słoneczne, które wracają do wyższych warstw atmosfery, a z nich wprost na ziemię. Efektem tego jest ciągły zmierzch, który przechodzi przez trzy fazy – cywilizacyjną, którą można porównać z delikatnym półmrokiem przed burzą, nawigacyjną i astronomiczną, podczas której światło dzienne zanika w całości.

Głównym źródłem światła podczas nocy polarnych jest Księżyc, który porusza się przez około 30 dni po tych częściach nieba, co Słońce.

Gdzie można przeżyć noc polarną?

Chcąc zakosztować tego niecodziennego zjawiska, warto wybrać się do Skandynawii. W Norwegii miejscem docelowym powinno stać się Tromso a w Finlandii Kaamos. Bezchmurne niebo jest doskonałym kompanem do spędzenia czasu na obserwowaniu nieba, a konkretnie gwiazd oraz księżyca. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć przepiękną zorzę polarną. Miłośnicy nocnego życia nie będą mieli czasu na nudę. Turystyczne regiony, w których występuje noc polarna, organizują wiele ciekawych atrakcji.