Krzyż skandynawski – co to takiego?

Krzyż skandynawski należy do najważniejszych symboli państw nordyckich. Jego pionowe ramiona oraz lewe są równe, a prawe jest dwa razy dłuższe od pozostałych. Znajduje się na wszystkich flagach krajów Europy Północnej, dumnie prezentujących się podczas obchodów ważnych uroczystości państwowych i narodowych świąt. Mieszkańcy Północy, przywiązani do swoich symboli, ze szczególnym pietyzmem traktują krzyż skandynawski, udowadniając tym samym, jak ważne są dla nich patriotyzm i duma narodowa. Przyglądnijmy się historii nordyckiego krzyża i miejscu, jakie zajął w sercach Skandynawów.

Trochę historii

Początków krzyża skandynawskiego należy szukać w Danii, a dokładniej na terenach dzisiejszej Estonii. Według legendy 15 czerwca 1219 roku podczas bitwy pod Lyndanisse, będącej następstwem północnych wypraw krzyżowych, z nieba spadła flaga przedstawiająca biały krzyż na czerwonym tle. To symboliczne wydarzenie, swoisty znak od Boga, tchnęło siły w przegrywające walkę oddziały duńskiego króla Waldemara II i pozwoliło odnieść zwycięstwo, a flaga Danii symbolizująca chrześcijaństwo, odwagę i męstwo wciąż nawiązuje do legendy. Historia stosunków państw nordyckich i ich dążeń do posiadania własnych flag pokazuje, jak ważne dla krajów Europy Północnej są symbole narodowe. Ostatecznie krzyż skandynawski widnieje na flagach państw nordyckich oraz zależnych od nich terytoriów.

Krzyż skandynawski na co dzień

Przeprowadzony przez YouGov sondaż badający poziom patriotyzmu w poszczególnych krajach świata jednoznacznie pokazał, jak silną tożsamość narodową i przywiązanie do symboliki narodowej mają mieszkańcy krajów nordyckich. Wśród liderów znalazły się aż cztery kraje nordyckie: Dania, Norwegia, Finlandia i Szwecja. Da się to zauważyć nie tylko od święta, przy okazji obchodów uroczystości państwowych i świąt narodowych, ale i na co dzień. Flaga narodowa jest obecna podczas uroczystości prywatnych, rodzinnych świąt, urodzin czy przyjęć w ogrodzie organizowanych przez Skandynawów. Maszty z powiewającą flagą spotkamy na każdym kroku, przechadzając się ulicami miast i mniejszych miejscowości. W Danii, dumnej z posiadania najstarszej flagi świata, istnieje nawet szereg zasad normujących sposób obchodzenia się z nią. Zresztą Duńczycy ze szczególnym pietyzmem traktują swoją flagę, którą spotkamy nie tylko na przydrożnych masztach, ale nawet na produktach spożywczych.

Krzyż skandynawski zajmuje szczególne miejsce w historii państw nordyckich. Jest nie tylko symbolem szczególnego przywiązania do ojczystego kraju, ale i walki o niezależność, autonomię, wolność. Jest obecny we wszystkich ważnych chwilach Skandynawów, tych upamiętniających wydarzenia historyczne, ale i tych codziennych i rodzinnych.