Podróż przez Trollstigen – co w niej ekscytującego?

Trollstigen to prawdziwa perełka wśród atrakcji, jakie oferuje nam Norwegia. Droga Trolli, a w dosłownym tłumaczeniu Drabina Trolli, jest najbardziej znaną i spektakularną drogą kraju norweskiego. Początkowo wąska, stroma i niebezpieczna trasa dla owiec w latach 30. XX wieku, dzięki niebywałym umiejętnościom budowniczych stała się słynną na cały świat „drabiną”. Ta wspaniała, ciągnąca się przez 100 km trasa wprawia w zachwyt swoimi przepięknymi krajobrazami majestatycznych fiordów, olbrzymich wodospadów i stromych, górskich zboczy. Trasa Trollstigen wiedzie jedenastoma ostrymi zakrętami, w większości zawijającymi się pod kątem 180 stopni, a jej nachylenie wynosi 12%, co decyduje o tym, że Drabina Trolli jest jedną z najsłynniejszych dróg na świecie.

Kiedy tam pojechać?

Trollstigen to jedno z najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych miejsc turystycznych w Norwegii i żelazny punkt wszystkich organizowanych tutaj wycieczek (http://pmscan.pl/norwegia-wycieczki/). Spragnionych wrażeń turystów przyciągają monumentalne krajobrazy pozostające na długo w pamięci. Drogę Trolli rocznie odwiedza ponad 700 tysięcy osób. Planując podróż w to miejsce, należy pamiętać, że nie jest to trasa otwarta przez cały rok. Zazwyczaj turyści mogą ją zacząć odwiedzać pod koniec maja, aż do końca września. Daty otwarcia są uzależnione od warunków pogodowych, więc może się zdarzyć, że Trollstigen jest otwierana dopiero w czerwcu. Planując wycieczkę serpentynami, w miarę możliwości wybierzmy słoneczny dzień o jak najwcześniejszej porze, tak by móc zobaczyć jak najwięcej i bez obecności tłumów.

Co jest ekscytującego w Trollstigen?

Trasa wiodąca jedenastoma ostrymi zakrętami pozostaje na długo w pamięci. Panorama rozciągająca się z Trollstigen na doliny i otaczające je góry jest imponująca i zapiera dech w piersiach. Tutaj na pewno poczujemy siłę i wielkość natury. Jadąc w dół, napotykamy piękny wodospad Stigfossen, gdzie z małej zatoczki koło mostu możemy podziwiać jego piękno. Częścią Drogi Trolli jest również Trollveggen, najwyższa pionowa skalna ściana w Europie, wznosząca się na wysokość 1800 metrów od dna doliny, w tym 1000 metrów pionowego odcinka razem z 50-metrowym występem. Trollveggen uznawana jest za jedną z najtrudniejszych ścian wspinaczkowych na świecie, stąd tylko najlepsi wspinacze mogą podjąć się próby jej zdobycia. Ciekawostką jest, że wśród pierwszych zdobywców Ściany Trolli była ekipa z Polski.

Jazda Trollstigen na pewno na długo pozostaje w pamięci. To kolejne wspaniałe miejsce na mapie turystycznej Norwegii godne polecenia.