Wycieczka na Jostedalsbreen, czyli największy lodowiec w Europie

Lodowce to jedne z najbardziej niesamowitych struktur, jakie można spotkać na naszej planecie – ogromne masy lodu, jakie zdają się trwać od wieków. Chcąc odnaleźć największy lodowiec w Europie, należy udać się do miejsca nazywanego (nomen omen) Krajem Lodu, czyli do Norwegii. To właśnie w jej południowo-zachodniej części znajduje się dolina Jostedal, a w niej Jostedalbreen – lodowiec, który dzięki swym dwóm tysiącom metrów wysokości zyskał tytuł największego lodowca na naszym kontynencie.

Kolebka Norwegii

Lodowiec Jostedalsbreen ma dla Norwegów znaczenie szczególne. Jego historia zaczyna się w czasach epoki lodowcowej. Około sześciu tysięcy lat p.n.e. lodowiec stopniał całkowicie, by na nowo odrodzić się w czasach tzw. małej epoki lodowcowej, czyli stosunkowo niedawno (z punktu widzenia glacjologii, nauki o lodowcach, okres ten trwał do 1850 roku naszej ery). Pomimo tego, że lodowiec nie stwarza przyjaznych warunków do bytowania, to jego tereny były zamieszkiwane. Najbardziej znana legenda związana z Jostedalbreen mówi o tym, że w trakcie epidemii dżumy w Europie lodowiec stał się schronieniem dla jedynej kobiety, która przeżyła czasy zarazy. To właśnie ona miała być pramatką Norwegów.

Nie tylko sam lód

Lodowiec Jostedalbreen liczy 487 km2 i wznosi się na ponad 2000 metrów n.p.m. Rozciąga się na ponad 60 kilometrów długości, a także tworzy więcej niż 20 ogromnych języków lodowcowych – są to spiętrzone masy lodu, który ma postać podłużnych jęzorów. Wyjątkowa jest również sama okolica lodowca, na którą składają się liczne doliny oraz unikatowy świat zwierząt i roślin. Wśród olchowych, brzozowych i sosnowych lasów mieszkają łosie, niedźwiedzie oraz jelenie. Na terenie lodowca utworzono Park Narodowy Jostedalsbreen, gdzie możliwym jest wędrowanie i biwakowanie. Najbliższe sąsiedztwo ludzi to niewielka wioska znajdująca się w dolinie Jostedal.

Wycieczka na lodowiec

Do lodowca prowadzi trasa samochodowa Geiranger–Trollstigen, którą polecamy jechać niezwykle ostrożnie, ponieważ jest bardzo wymagająca. W okresie lata można wybrać się na lodowiec autobusem. Przed wizytą w Jostedalbreen trzeba się dobrze przygotować, czyli spakować odpowiednie buty, raki, czekany, a nawet liny. Piesze wycieczki po lodowcu są możliwe tylko z wynajętym przewodnikiem. Osobom spragnionym wrażeń polecamy spływy kajakiem lub rafting po rzekach, jakie opływają lodowiec z dwóch stron.