Jakie pamiątki warto przywieźć z Norwegii

Coraz więcej Polaków wybiera Norwegię jako kierunek wakacyjnej wyprawy. Dlatego też w naszym najnowszym wpisie radzimy co, poza zdjęciami i dobrymi wspomnieniami, warto przywieźć z kraju fiordów. Sprawdźcie naszą listę ciekawych pamiątek i dajcie się zainspirować!

Dla pasjonatów sportu

Norwegia stanowi prawdziwą gratkę dla fanów sportu. Norwegowie są pozytywnie zakręceni na punkcie sportu i niemal wszyscy po ukończeniu 6 r.ż. posiadają już pełny ekwipunek do wypraw górskich (zimowych i letnich), pływania, jazdy na nartach, wypraw rowerowych i praktykowania innych form aktywności fizycznej. Norweskie sklepy są więc pełne wysokiej klasy sprzętu i odzieży sportowej, które co prawda nie należą do najtańszych, ale ich jakość jest niepodważalna. Gdy zdecydujemy się skorzystać z oferty lokalnego producenta, możemy mieć pewność, że zakupiony sprzęt będzie nam dobrze służył przez wiele sezonów.

Dla lubiących modę

Mieszkańcy Skandynawii uchodzą za synonim swobodnej elegancji. W ciągu ostatnich lat kilka lokalnych marek zbudowało rozpoznawalność na arenie międzynarodowej, a moda skandynawska bazująca na funkcjonalności, minimalizmie i jasnych kolorach, szturmem zdobyła serca Europejczyków. Norwegia słynie z wysokiej jakości wyrobów wełnianych: swetrów, czapek i rękawiczek, dostępnych zarówno w ludowych, jak i nowoczesnych odsłonach. Miłośnikom nowoczesnych trendów polecamy zwłaszcza sklepy takich marek, jak Moods of Norway czy HAIK.

Dla wielbicieli designu

Styl skandynawski to także jeden z dominujących trendów w designie. Osoby zainteresowane skandynawskim wzornictwem znajdą w Norwegii wiele ciekawych i minimalistycznych zarazem przedmiotów wyposażenia i dekoracji wnętrz (meble, naczynia, dywany czy oświetlenie), łączących tradycyjne materiały z nowoczesnymi inspiracjami.

Dla miłośników klasycznych pamiątek

Zwolennicy klasycznych rozwiązań mogą postawić na upominki nawiązujące do kultury Wikingów (do wyboru są m.in. hełmy, łuki, miniaturowe łodzie) lub zdecydować się na pluszowe łosie, figurki trolli bądź skóry reniferów.

Zakupy bez VAT

Co warte odnotowania, ponad 4000 sklepów na terenie całej Norwegii oferuje zagranicznym turystom możliwość zwrotu podatku VAT za zakupione pamiątki. Formalności można załatwić w kilku wyznaczonych w tym celu punktach zwrotu, zlokalizowanych na lotniskach, statkach wycieczkowych czy na terenie przejść granicznych.

Jak widać, mimo że Norwegia nie jest najtańszym krajem, nawet dysponując ograniczonym budżetem, można z niej przywieźć prawdziwe perełki. A może Waszym zdaniem jest jeszcze coś, co można dodać do tej listy?