Księżycowe krajobrazy na Islandii

Islandia obfituje w niesamowitości. Dni polarne trwają przez trzy miesiące w roku, mieszkańcy pilnie strzegą swego języka (mają własne określenia nawet na fast-foody), a zdaniem NASA krajobraz Islandii bardziej niż ziemski przypomina ten na Księżycu. To właśnie wyjątkowe widoki sprawiają, że mimo dość niskich temperatur gromady turystów wybierają Krainę Lodu i Ognia jako miejsce wakacji.

Kraina Ognia

Choć wulkany budzą trwogę, to kłęby dymu wydobywające się z ich kraterów stanowią jeden z tych elementów, bez których ciężko mówić o wyjątkowości islandzkich krajobrazów. Sejsmiczna aktywność tamtejszych ziem wynika z położenia wyspy na styku dwóch płyt tektonicznych. Islandzkie gorące źródła obalają mit zimnej, szarej wyspy i ogrzewają turystów z odległych zakątków, przybyłych po to, by podziwiać wspaniałe islandzkie widoki, poznawać kulturę i zaznajamiać się z tym niezwykłym narodem. Dodatkową porcję atrakcji zapewniają zorze polarne.

Kraina Lodu

Woda na Islandii występuje pod wieloma innymi postaciami niż znane nam jeziora czy rzeki. Lodowe tereny trwale wpisują się w krajobraz Islandii, choćby dlatego, że to właśnie w tym kraju znajdują trzy z pięciu największych lodowców w Europie. Przebywanie w ich pobliżu gwarantuje unikalne widoki, podobnie jak zwiedzanie lodowych jaskiń, nazywanych po islandzku „lagunami lodowca”. Odkrywając ich wnętrze, czujemy się jak w innym świecie, albowiem wszystko jest niebieskie, a kolor ten występuje w każdej możliwej tonacji. Na wyspie można doliczyć się ponad dziesięciu tysięcy wodospadów. Nie są to spokojne strumyczki, a ogromne i hałaśliwe kaskady wody, będące żywym dowodem potęgi tego żywiołu. W okresie wiosny i lata wodospady wspaniale kontrastują z żywą zielenią otoczenia – lub z niezwykłymi, księżycowymi krajobrazami.

Dlaczego księżycowe?

Któż z nas nie chciałby na chwilę postawić stopy na Księżycu? Odwiedzają Islandię możemy poczuć się jak podczas podróży w kosmos. Tamtejsze krajobrazy do złudzenia przypominają wygląd i ukształtowanie terenu naturalnego satelity Ziemi. Na Islandii występują księżycowe kratery, jak na przykład Eldgjá, zwany także Szczeliną Ognia. Wyspa posiada wiele półpustyń, które przypominają przepastne i puste księżycowe przestrzenie. Porównanie z Księżycem jest trafne również z powodu znikomej i ubogiej flory islandzkiej, a w szczególności małej ilości drzew. Podobieństwa między krajobrazem Islandii i Księżyca dostrzegło NASA, które przeprowadza na wyspie szkolenia astronautów.