Szwedzkie Malmö – co warto w nim zobaczyć?

Malmö to jedno z największych miast południowej Szwecji, a dokładniej regionu historycznego o nazwie Skania. Ważny ośrodek przemysłowy, transportowy, edukacyjny oraz dzięki przemianom ostatnich dekad – również kulturowy i turystyczny, do którego z Polski stosunkowo łatwo się dostać. Malmö liczy ponad 650 lat. To miasto, które łączy dawną historię i jej pozostałości z nowoczesnymi budynkami, licznymi ośrodkami sztuki i nauki. Wieczorami Malmö zaczyna żyć szybkim nocnym życiem, a to za sprawą licznych restauracji, barów i klubów. Dzięki naszej ofercie

Monumentalne ślady przeszłości

Pomimo wielu nowoczesnych budynków, największe wrażenie w Malmö wywiera piętnastowieczny zamek Malmöhus. Wraz z fortecą stanowi najstarszy obiekt renesansowy tego typu, jaki zachował się w Szwecji. Budynek czaruje swoim wyglądem od zewnątrz i zaskakuje od wewnątrz. Stworzono w nim bowiem wiele przestrzeni muzealnych, w tym miejsca poświęcone sztuce, żegludze, naturze czy technice. Obok nich znajduje się akwarium oraz dawny młyn i dom gubernatora. Chcąc pozostać pod wrażeniem pod wrażeniem tego, jak harmonijna udaje się Szwedom łączyć dawne z dzisiejszym, warto odwiedzić Lilla Torg. Piękny, niewielki plac, który już od ponad czterystu lat pełni funkcję targu, dzisiaj skupia także najlepsze miejscowe kawiarnie i kluby nocne. Niezwykle efektownie prezentuje się Dwór Katrinetorp, czyli okazała posiadłość, wokół której roztacza się park utrzymany w angielskim stylu. Spacerując jego ścieżkami można zajść do restauracji serwującej lokalne dania lub odkryć tajemnice podziemnej winnicy.

Nowoczesne Malmö – jakie jest?

Wiele z obiektów znajdujących się na terenie Malmö uchodzi za sztandarowe przedstawienia nowoczesnej architektury. Jednym z nich jest wieżowiec Turning Torso, który liczy 190 metrów. Niezwykłe w nim jest to, że im wyżej pnie się w górę, tym bardziej skręca na bok, dzięki czemu jego szczyt jest ułożony pod kątem 90 stopni względem podstawy. Mówiąc o dzisiejszym Malmö nie wolno zapomnieć o Moderna Museet, czyli starej elektrowni zaadaptowanej jako muzeum, gdzie można kontemplować liczne dzieła sztuki współczesnej. Zdecydowanie wyróżnia się także modernistyczna dzielnica Malmö Live, która jest przykładem kolejnej udanej szwedzkiej mieszanki, tym razem dziedzin: biznesu, sztuki i dobrego jedzenia. Znajdziemy tu centrum kongresowe, salę koncertową światowej klasy oraz wiele restauracji prowadzonych przez znanych i cenionych kucharzy.

Warto poznać wielokulturową twarz Malmö i wybrać się na spacer na plac Möllevångstorget. Czekają nas tam egzotyczne restauracje, nowe ciekawe smaki i stoiska z produktami z całego świata. Tymczasem tuż obok, w Parku Folkets, lepiej poznamy samych mieszkańców w chwilach odpoczynku na łonie przyrody lub w barze, knajpce czy restauracji.