Kultura Laponii

Pierwsze skojarzenie, jakie nasuwa się po usłyszeniu hasła Laponia, to zapewne „ojczyzna św. Mikołaja”. Niestety, często jest to też skojarzenie jedyne. Region ten ma jednak do zaoferowania dużo więcej, co potwierdza fakt wpisania go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO już ponad 20 lat temu!

Choć Laponia swoim obszarem obejmuje tereny aż 4 państw: Finlandii, Szwecji, Norwegi oraz Rosji, to jej rodowici mieszkańcy wciąż pielęgnują swoją odrębność kulturową. Folklor tego ludu objawia się m.in. w barwnych strojach, odpowiadających kolorystyce flagi Laponii, oraz tradycyjnych zajęciach, takich jak myślistwo czy hodowla reniferów. Lapończycy mają również swój własny hymn i język, w którym to nawet prowadzone są audycje radiowe i telewizyjne.

Natura, tak unikalna dla tego regionu, ma także swoje odzwierciedlenie w kulturze mieszkańców. Każdego roku w marcu odbywa się tam np. Festiwal Nocy Polarnej, podczas którego można podziwiać najjaśniejsze i zarazem najpiękniejsze spektakle tego wyjątkowego cudy natury.

Laponia to jednak nie tylko tradycja. Odznacza się ona również bardziej nowoczesnymi, a zarazem unikalnymi formami kultury. To właśnie tu można spędzić noc w niecodziennym, bo lodowym, hotelu lub wziąć wyjątkowy ślub w lodowej kaplicy. Tu również skorzystać można z dobrodziejstw słynnej fińskiej sauny, po której obowiązkowo należy wskoczyć w zaspę śniegu! Z nieco spokojniejszych rozrywek zaś najprzyjemniejszą będą przejażdżki psim zaprzęgiem, z których to również słynie Laponia.