Skąd się wzięły Wyspy Owcze?

Skandynawia to nie tylko Szwecja, Norwegia i Finlandia, ale także wyspy, a wśród nich Wyspy Owcze. Jest to tajemnicze i, w porównaniu z innymi skandynawskimi krajami, jeszcze dość słabo rozpoznane miejsce. Warte poznania jest nie tylko to, jak ów archipelag powstał i skąd się wziął, ale też to, jak funkcjonuje tamtejsze społeczeństwo. Na mapie Europy jest to wyróżniająca się pod wieloma względami destynacja.

Prehistoryczna i współczesna historia Wysp Owczych

Archipelag powstał na skutek podmorskich erupcji wulkanicznych. Poszczególne wyspy archipelagu „rodziły się” w różnych odstępach czasu. Podczas tego procesu lawa wydostawała się z długich, prostych szczelin, dzięki temu farerskie zbocza zyskały kształt, który jest widoczny dzisiaj. Krajobraz Wysp Owczych był kształtowany także w czasie epoki lodowcowej. To z tego okresu pochodzą doliny, które obecnie są zalane w większości morskimi wodami. Wyspy Owcze na przestrzeni wieków były zamieszkiwane przez irlandzkich pustelników, a później przez Wikingów. Z czasem kraj ten zyskiwał coraz większą autonomię, jednak do dzisiaj jest w pewnym stopniu zależny od Danii. 

Jak żyje się na Wyspach Owczych?

Przede wszystkim, jak sama nazwa tego kraju wskazuje, jest to idealne miejsce zwłaszcza dla miłośników owiec. Na Wyspach Owczych te zwierzęta są nieodłącznym elementem krajobrazu, a stado owiec, które wejdzie na drogę ma na niej zawsze pierwszeństwo. Owce wchodzące na jezdnię to zjawisko na tyle powszechne w tych stronach, że istnieją specjalne oddziały policji zajmujące się wypadkami z udziałem tych zwierząt. Oprócz tego można wykupić ubezpieczenie od takich wydarzeń. Życie na Wyspach Owczych jest na tyle związane z hodowlą owiec, że mieszkańcy tego archipelagu posługują specjalną jednostką miary, czyli mørk. 1 mørk oznacza, że na takiej powierzchni można wykarmić 32 owce. Życie w tych stronach charakteryzuje się także wysokim poczuciem bezpieczeństwa wśród Farerów. Powszechne jest tutaj niezamykanie drzwi mieszkań. Podobnie jest na przykład z zostawianiem rzeczy w samochodzie. Zresztą nie ma tu więzienia, bo osoby skazane odbywają karę w Danii. Życie Farerów jest też mocno zdeterminowane przez warunki pogodowe. Wyspy Owcze to wietrzna kraina, na której naturalnie nie rosną drzewa. W języku farerskim funkcjonuje 350 określeń na wiatr i 250 na deszcz, który także w tych stronach jest powszechny. Pogoda jest bardzo zmienna w tym regionie i w kilka minut można doświadczyć ulewy, a zaraz po tym wychodzącego zza chmur słońca.