Blue Lagoon – lecznicze wody Islandii

Naturalne piękno islandzkich krajobrazów przyciąga na Islandię tysiące turystów z całego świata. Cudowne widoki w połączeniu z interesującą, islandzką kulturą sprawiają, że ta wyspa położona na granicy Morza Arktycznego i Oceanu Atlantyckiego rzeczywiście jest warta poznania.

Jedną z ciekawostek Islandii jest tak zwana Blue Lagoon, po islandzku Bláa Lónið, a po polsku – Błękitna Laguna. Kąpielisko geotermalne Blue Lagoon jest położone kilka kilometrów od Grindavík i zaledwie 50 kilometrów od islandzkiej stolicy, Reykjavíku.

Blue Lagoon łączy wspaniałe walory pięknych krajobrazów z właściwościami pielęgnacyjnymi oraz leczniczymi. Woda w kolorze błękitnym tworzy interesujący kontrast z ciemną skorupą znajdującej się tutaj zastygłej lawy. To wszystko sprawia, że Błękitna Laguna jest tak dobrze znaną i popularną atrakcją turystyczną na Islandii – miejsce to odwiedza co roku ponad 400 tysięcy gości.

Dlaczego Blue Lagoon jest taka sławna?

Błękitna Laguna znalazła się na liście 25 cudów świata, którą stworzyło National Geographic, ale to niejedyne wyróżnienie, którym może poszczycić się to miejsce. Kąpielisko otrzymało także Błękitną Flagę, a różne portale zbierające oceny turystów z całego świata włączyły Blue Lagoon do czołówki listy najlepszych SPA nie tylko w Skandynawii, ale na całym świecie.

Co niezwykłego, poza wyjątkowym kolorem, ma w sobie woda w Błękitnej Lagunie? Turkusowe wody mają ciekawą, mleczną konsystencję, a także zawierają w sobie wiele minerałów. Woda w Blue Lagoon jest naturalnie podgrzewana we wnętrzu Ziemi. Gorącą wodę wykorzystuje się do napędzenia turbiny elektrowni geotermalnej Svarstsengi, położonej w pobliżu kąpieliska. Schłodzona woda, która ma „zaledwie” około 40 stopni Celsjusza, jest z powrotem wtłaczana do Błękitnej Laguny.

Jest to woda o szczególnych walorach. Zawiera wiele minerałów, szczególnie krzemionki. Wokół basenów znajdują się pojemniki z krzemionkowym błotem, przy pomocy którego można wykonać maseczkę na twarzy lub nałożyć je na całe ciało. Naturalna maska ma właściwości złuszczające i poprawia wygląd skóry. Kąpiele w Błękitnej Lagunie to doskonały sposób na relaks, a ze względów zdrowotnych są szczególnie polecane osobom, które chorują na łuszczycę, egzemę, trądzik i inne choroby skóry.

Poza kąpielami, kąpielisko Blue Lagoon oferuje również dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne. Doskonałą pamiątką pobytu będą naturalne kosmetyki na bazie krzemionkowego błota.

Dlatego podczas wycieczki na Islandię, poza podziwianiem cudów natury, warto pozwolić sobie na chwilę relaksu w ciepłych wodach Błękitnej Laguny.