Hygge – duńska sztuka szczęścia

Hygge to pewien styl życia, który zdobywa sobie coraz większą liczbę zwolenników. W czasach nieustannego pędu, pośpiechu, dążenia do perfekcji, hygge pomaga zapomnieć o natłoku codziennych spraw i stawia raczej na zwolnienie tempa oraz cieszenie się małymi, codziennymi przyjemnościami.

Hygge to duńskie słowo. Wywodzi się ono od norweskiego sformułowania które oznacza „dobre samopoczucie”. Hygge to, w uproszczeniu, dążenie do szczęśliwego, komfortowego życia. To styl życia, ale również aspekty, których nie możemy nazwać, wyjątkowa atmosfera, klimat, ciepło. Hygge duży nacisk kładzie na otoczenie, ale nie można potraktować go tylko i wyłącznie jako zbioru porad dotyczących wnętrz. Hygge obejmuje też ludzi i kładzie nacisk na relacje. To połączenie przestrzeni i zgromadzonych w niej osób, które sprawia, że czujemy się swobodnie, odpoczywamy.

Hygge zakłada pewien szczególny styl życia, który łączy to, jak mieszkamy, co jemy, z kim przebywamy. Nie można określić go jako zbioru uniwersalnych rad, które powiedzą nam jak żyć. To raczej pewne wskazówki, drogowskazy, które mają pomóc osiągnąć szczęście.

Czy hygge działa? Wygląda na to, że tak! Duńczycy, zgodnie z wynikami corocznego World Happiness Report, znajdują się w czołówce najszczęśliwszych ludzi na świecie. Za taki stan rzeczy mogą odpowiadać warunki życia w tym niewielkim kraju. Państwo dba o ludzi, nie istnieją zbyt duże różnice w zarobkach, tydzień pracy trwa 37 godzin, a Duńczycy mają do dyspozycji 6 tygodni urlopu. To wszystko pomaga zachować równowagę pomiędzy pracą i życiem prywatnym. Dzięki temu możemy zrozumieć, dlaczego filozofia hygge powstała właśnie w Danii.

Hygge – w poszukiwaniu spokoju i szczęścia

W rzeczywistości sztuka hygge nie jest bardzo skomplikowana i w bardzo łatwy sposób możemy wprowadzić ja do swojego życia. To codzienne oczywiste, zachowania – wspólne spędzanie czasu w rodzinie podczas wykonywania codziennych czynności, posiłki bez towarzystwa telewizora i telefonów, spotkania ze znajomymi przy wspólnym stole, czyli wszystko to, co sprzyja osiągnięciu radości z bycia razem.

Bardzo ważną rolę w hygge odgrywa dom, który powinien być ciepłą, przytulną i bezpieczną przystanią – ogień w kominku, miękkie poduszki, prawdziwe kwiaty, świece, miękkie światło, sprawiają, że wnętrze staje się „bardziej hygge”. Przede wszystkim dom powinien jednak być dostosowany do potrzeb domowników. To dlatego w hygge nie ma sztywnych reguł. Dom powinien być miejscem odpoczynku, spotkań z rodziną i przyjaciółmi, przestrzenią dla pasji.

Hygge zwraca uwagę również na jedzenie, które powinno być źródłem przyjemności. To wspólne gotowania prostych potraw, tworzonych z naturalnych, zdrowych składników, jedzone w towarzystwie. Nawet słodkie odstępstwa od diety są w „stylu” hygge, ponieważ pozwalają poczuć dziecięcą radość i poprawić samopoczucie.

Chcecie zobaczyć Hygge w praktyce? Nic prostszego – wystarczy wybrać się na rejs do Danii.