Park Narodowy Rondane

Park Rondane to najstarszy park narodowy Norwegii, a także jeden z najpiękniejszych zakątków tego kraju – stanowił on inspirację dla wielu artystów, od poetów po malarzy i kompozytorów. Rondane znajduje się na obszarze południowej Norwegii i zajmuje obszar 963 km2, dzięki czemu stwarza doskonałe warunki do długich pieszych wędrówek w otoczeniu świeżej i czystej przyrody. Teren parku zachwyca różnorodnością. W jego centrum znajduje się masyw górski, gdzie występują liczne nagie szczyty, jakie z jednej strony łagodnie opadają w dół, z drugiej zaś stanowią uginające się stromizny. Nie brakuje śladów polodowcowych, w tym szerokich dolin i stopniowo zwężających się wąwozów.

Świat miejscowej przyrody

Ze względu na surowe warunki na terenie parku Rondane występują rośliny, które są niezwykle odporne na niskie temperatury. Wędrując z północnej do południowej części parku zaobserwujemy zmianę miejscowej flory – to dzięki temu, że klimat staje się łagodniejszy, a ziemi żyźniejsza. Na południu możemy spotkać bagna, a wraz z nimi lubiące wilgoć wrzosowiska. Charakterystyczne dla tych obszarów gatunki roślin to jasnożółte chrobotki alpejskie oraz białe jaskry lodnikowe. Stanowią one podstawę pożywienia stad dzikich reniferów, które na tych terenach żyją od wieków. Obok wolnych reniferów pasą się tam również okazy udomowione. Miejscowe jeziora i rzeki są przepełnione rybami takimi jak pstrągi czy okonie.

Prawdziwy raj dla miłośników natury i wycieczek

Ogromne tereny parku Rondane przecina pajęcza sieć szlaków turystycznych – zarówno pieszych, jak i narciarskich. Ze względu na to, że najpopularniejsze trasy są pokonywane zazwyczaj w kilka dni, trekking odbywa się od chatki do chatki, czyli od jednego schroniska górskiego do drugiego. Szlaki posiadają różne poziomy trudności. Wodospady, strome łańcuchy górskie, a także wielkie i dzikie przestrzenie stanowią prawdziwą ucztę dla oczu. Schroniska w Rondane to obiekty prowadzone przez Norweskie Stowarzyszenie Turystyczne lub przez osoby prywatne. W tych miejscach możemy skorzystać z noclegu wewnątrz lub na zewnątrz obiektu – najczęściej jest to pole namiotowe – a także zjeść posiłek czy po prostu odpocząć.

Atrakcje w Rondane

Najwyższe szczyty parku Rondane liczą ponad 2000 m n.p.m. – prawdziwe wyzwanie dla większości turystów przybywających w te strony. W Rondane można wypożyczyć rower, kajak lub też zdecydować się na zwiedzanie z przewodnikiem. Jedną z miejscowych atrakcji są piramidy ziemne Kvitskriup – to jedna z najrzadszych form erozji skał, która wygląda niczym postrzępione iglice.